„Ve Vracově šlo o jednačtyřice­tiletého muže. V pokoji spáchal sebevraždu tím, že si do těla injekční stříkačkou vpravil neurčenou tekutinu. Následně zemřel na zástavu srdce. Na místě byl nalezen dopis na rozloučenou,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.

Objednáno jen na jednu noc

Policisté na místě činu nezjistili žádné stopy, které by nasvědčovaly přítomnosti další osoby nebo cizímu zavinění. „Objednal si pokoj jen na jednu noc, takže to měl určitě připravené. Mělo jít o člověka, který sice není z Vracova, ale měl k městu vztah, protože odtud pocházel on nebo jeho předkové. Víc nevíme,“ uvedl muž z Vracova, který si nepřál být jmenován.

Rizikovou skupinou jsou podle policistů lidé jiného věku, než bylo v případě ve Vracově. Jde zejména o staré a opuštěné lidi. Často jde ale také o jedince ve středním věku, kteří mívají strach ze ztráty životních jistot, jako je rodina. U mladších lidí jsou příčinou sebevražd spíše duševní onemocnění nebo partnerské rozchody. Na počty sebevražd má také velký vliv případná ztáta zaměstnání.

„Letos v období od ledna až do října policisté na Hodonínsku zatím evidují dvaadvacet dokonaných sebevražd a dalších sedm případů pokusů o ni. Z tohoto počtu bylo sedm žen a dvaadvacet mužů. Pro srovnání v loňském roce to za stejné období bylo dvaadvacet dokonaných sebevražd a další tři případy pokusů,“ uvádí letošní statistiky mluvčí. Z tohoto výčtu byly čtyři ženy a jednadvacet mužů.

Nejčastější forma sebevraždy - oběšení

Letos byl podle Zámečníka zatím nejmladší obětí sedmadvacetiletý muž, nejstarší pak jednaosmdesátiletá žena. Nejvíce sebevražd se letos stalo v měsíci říjnu, a to celkem šest případů. V průběhu celého loňského roku pak spáchalo sebevraždu na Hodonínsku celkem osmadvacet osob. Z tohoto počtu bylo jen pět žen. Nejmladší oběti bylo pouze šestnáct let, nejstarší pak pětasedmdesát let. Nejvíce sebevražd bylo v listopadu, celkem šest případů.

Nejčastějším způsobem, jak si lidé berou na Hodonínsku život je oběšení, po něm následují zastřelení, otrava nebo přejetí vlakem. Podobně vypadají i data celorepubliková.

Z údajů Českého statistického úřadu v letech 2000–2004 vyplývá, že dominujícím způsobem provedení sebevraždy je u obou pohlaví oběšení, přičemž u mužů je podíl sebevražd provedených tímto způsobem vyšší než u žen. „Dalšími nejčetnějšími způsoby jsou u mužů užití střelné zbraně a skok s výše, u žen se, vedle skoku z výše, významně podílí na celkovém počtu sebevražd také otrava léky. Ta je u žen druhou nejčastější metodou užitou při sebevraždě,“ uvádí statistici.