Na některých školách dnes žáky tradičně vítali i politici - prezident Petr Pavel přijel na základní školu v Bukovanech u Sokolova a základní a mateřskou školu v Sadově na Karlovarsku, jeho manželka Eva do malotřídky v Jindřichově na Šumpersku.

Premiér Petr Fiala (ODS) společně s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) zahájil nový školní rok na Střední zahradnické škole v Rajhradě nedaleko Brna. Politici označili školství za prioritu, která je pro společnost klíčová a nezastupitelná.

Od září 2022 pracuje Národní pedagogický institut na zredukování objemu učiva a na aktualizaci jeho obsahu.
Nový školní rok: Kdy jsou podzimní a další prázdniny, změna učiva, přihlášky

Bek řekl, že jeho úřad připravuje změnu, která umožní krajům lépe zohlednit poptávku po vzdělání v daném regionu. Rozvíjet se mají lycea a gymnázia. Snahou státu je lépe reagovat na nedostatek míst ve všeobecném vzdělávání. Prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček (ODS) dnes na Střední odborné škole na pražském Jarově nicméně připomněl, že na českém trhu je také nedostatek řemeslníků. Budoucí prosperita České republiky podle něj závisí na kvalitním řemeslu, studenty vyzval k celoživotnímu vzdělávání v jejich oboru.

Ministr Bek dnes zopakoval, že rozpočet ministerstva školství pro příští rok „prakticky jistě“ neklesne, byť návrh zveřejněný ministerstvem financí pracuje s tím, že na výdaje bude o 11,6 miliardy korun méně než letos. Učitelé budou podle něj také zřejmě jedinou skupinou zaměstnanců z veřejné sféry, jejichž platy porostou.

Dodal ale, že je třeba zohlednit realitu veřejných rozpočtů, případné úspory v resortu se podle něj dotknou nepedagogických profesí. Pokles počtu těchto míst o 20 tisíc, se kterým počítá dosavadní návrh ministerstva financí, ale zatím nechtěl komentovat. Již dříve naznačil, že pokles počtu nepedagogických pracovních míst by mohly zmírnit obce a kraje jako zřizovatelé škol financováním těchto zaměstnanců.

Premiér míní, že vzdělání má v České republice sice vysokou kvalitu, je ale nutné udělat určité změny, které mladé lidi lépe připraví na život. Je třeba středoškoláky připravit jak na to, že se budou dále vzdělávat, tak na to, aby našli uplatnění v praxi. „Vedle praktických dovedností a teoretických znalostí je ale jednou z nejdůležitějších věcí, které škola může studentům dát, touha být otevřený novým věcem a celý život se vzdělávat. Tyto možnosti jsou nekonečné,“ dodal.

Prezident Pavel: Školství je prioritou i v době úspor

Pavel v té souvislosti uvedl, že považuje školství za prioritu, která nemůže být podle něj odsunuta do pozadí ani v době úspor. Pokud by se skutečně o 20 tisíc snížil počet pracovních míst, pak to nesvědčí o tom, že by vláda chtěla naplnit své priority ve školství, řekl prezident v Karlovarském kraji novinářům. Zdůraznil ale, že zatím nezná aktuální podobu návrhu. Fiala zdůraznil, že vzdělání je vládní prioritou a předběžné návrhy rozpočtu není vhodné komentovat a rozebírat, protože se o nich ještě jedná.

Prezident České republiky Petr Pavel s manželkou Evou.
V Karlovarském kraji byl u začátku školního roku i prezident, popřál prvňáčkům

Pavel přijel zahájit poprvé v roli prezidenta nový školní rok do Karlovarského kraje. V Bukovanech místním prvňáčkům popřál úspěšné zahájení školního roku a řekl jim, že důležité není být nejlepší, ale nejlepší, jak to jde. Z Bukovan přejel do Sadova, kde navštívil jednu z prvních takzvaných svazkových škol v republice. Je umístěná ve třech obcích spojených v dobrovolném svazku. V obou školách prezident děti vyzval, aby si našly cestu ke čtení.

Přes milion žáků

Začátek školního roku je rizikový z hlediska bezpečnosti v ulicích. Sedmnáct procent dopravních nehod, jejichž účastníkem je dítě, se stane ráno v době, kdy děti chodí do školy. Nejlepším řešením před školami je zákaz průjezdu aut v době příchodu dětí, řekl dnes novinářům ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) před základní školou v Korunovační ulici v Praze 7. Při příležitosti zahájení nového školního roku se u frekventované ulice zapojil do preventivní akce policistů.

„Ne všude je to samozřejmě možné i z pohledu dopravní obslužnosti,“ podotkl ministr. Připomněl, že v některých městech či městských částech před školami pomáhají preventisté kriminality, mnohdy důchodci. Na prevenci a vysvětlování pravidel bezpečného přecházení by pak v rámci celého roku neměli zapomínat ani rodiče školáků, doplnil.

V Česku je podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) 4261 základních a téměř 1300 středních škol. V minulém školním roce počet dětí v českých školách oproti předchozímu vzrostl, a to zejména kvůli přijímání ukrajinských dětí.

Nejvíce se zvýšil podíl žáků na základních školách. Bylo jich celkem 1 007 778, tedy meziročně o 4,5 procenta více. V mateřských školách se vzdělávalo asi 369 tisíc dětí, tedy meziročně o 2,4 procenta více. Na středních školách studovalo o 3,8 procenta více než loni, tedy celkem 463 200 studentů.

Změny v dopravě

Se začátkem školního roku nastávají i některé změny v dopravě. České dráhy ode dneška obnovují provoz některých vlaků, které o prázdninách nejezdily.

Po celém Česku chybí několik tisíc učitelů. Stát chce jejich nedostatek kompenzovat i náborem nekvalifikovaných lidí
Českým školám chybí pedagogové. Ministerstvo chce nabírat učitele z ulice

Takzvané školní vlaky se vrátí například mezi Strakonice a Blatnou, z Chocně do Vysokého Mýta, na trať mezi Pelhřimov a Tábor, do úseku Dobruška-Opočno pod Orlickými horami a na další místa republiky. Také MHD v řadě měst se po omezeném prázdninovém provozu začne znovu řídit běžným jízdním řádem.

První delší volno čeká žáky a studenty koncem října při tradičních podzimních prázdninách, které letos vycházejí na 26. a 27. října.