„Letos se houby objevily o zhruba čtrnáct dnů dříve a zatím to vypadá dobře. Sice jsou oblasti, kde rostou více a na větší části Olomoucka by to ještě nějaký ten den tepla a vláhy chtělo. Ale i tady se už dají najít,“ uvedl mykolog Hlůza.

Roste i muchomůrka růžovka. U té by se sběrači měli mít na pozoru před záměnou za muchomůrku tygrovanou. „Ta je prudce jedovatá a letos už jsme kvůli ní zaznamenali jednu otravu, a to na Kojetínsku. Naštěstí to dopadlo dobře,“ varoval mykolog. Typickým znakem muchomůrky růžovky je velký rýhovaný prstenec. Rozhodně nesbírat plodnice, které jsou nápadně zbarvené dohněda.

Mykolog upozornil na houbu v trávnících a na okrajích lesů – žampion zápašný – po jehož požití bylo už dvěma lidem letos špatně od žaludku. „Už se staly dva případy, oba z Olomoucka,“ sdělil mykolog. „Po poranění či pomačkání nápadně žloutne, a když se vaří, vydává nepříjemný pach,“ uvedl Hlůza.

Na jedlé houby doporučuje vyrazit do Litovelského Pomoraví, do oblasti mezi Červenkou a Moravičany. Nebo směrem na jih do lesů v okolí Náměště na Hané. „Určitě spíše do listnatých a smíšených lesů, ty jsou v této době atraktivnější. Do jehličnatých až o něco později,“ popisoval. Stejně tak například listnaté lesy na Libavé zatím nejsou pro houbaře tím nejlepším cílem, protože leží poměrně vysoko.

„Zůstala jsem o den déle na chalupě ve Chřibech, abych mohla v klidu do lesa na houby. Našla jsem nějaké babky, modráky a holubinky. Ale potkala jsem houbaře a nesli i hřiby. Místy se mi zdál les docela suchý, má však snad pršet, tak pak to jistě přijde,“ popisovala ranní výpravu Helena Kudličková z Olomouce.

Jaké druhy jsou k mání? Z hřibovitých hub už roste hřib dubový a modráky, především kovář a kolář. „U posledních bych chtěl připomenout, že jsou za syrova mírně jedovaté, tedy je důležitá dobrá tepelná úprava, což znamená tak dvacet třicet minut,“ poradil jeden z předních tuzemských odborníků.

Podle mykologa Hlůzy už začínají růst houby v trávnících na sídlištích, například špička obecná. „To je výborná polévková houba,“ doplnil.

Pokud by si méně zkušený houbař nebyl jistý svým úlovkem, má na Olomoucku možnost vyhledat pomoc odborníka. Každé pondělí je od 15.30 otevřena mykologická poradna v přízemí Vlastivědného muzea Olomouc.