Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začínají prázdniny, děti se více oddávají alkoholu

Zlínský kraj – Teplé večery a také blížící se prázdniny. Dvě obrovská lákadla zejména pro školou povinné děti, které mohou tak i déle zůstávat venku. A pokud se jim ještě naskytne příležitost chopit se i lahvinky alkoholu, málokteré pubertální dítko tomu odolá.

28.6.2010
SDÍLEJ:

Policisté registrují stále více opilých mladých lidí (ilustrační foto)Foto: DENÍK/Lenka Střihavková

Na to jsou však už připravení městští strážníci, kteří takový nešvar nehodlají tolerovat.

Lékaři v parných dnech doporučují hodně pít. Mladiství se často osvěžují alkoholem

Četnější kontroly už začali provádět městští policisté ve Zlíně. Jen na začátku června načapali několik opilých výrostků. Nepříliš pozitivně tak například dopadla kontrola dětského hřiště ve čtvrti Letná. O víkendu v půl desáté večer se tam zdržovala skupinka pěti mladistvých. Všichni do jednoho nadýchali. „Alkohol jim obstaral osmnáctiletý mladík, který se nyní může těšit na pokutu,“ řekla mluvčí zlínských strážníků Šárka Škubalová. Dodala, že vše již řeší i odbor sociální péče o dítě zlínského magistrátu.

Tam se rovněž dostalo i jméno sedmnáctiletého mladíka, kterému kolovalo 0,5 promile, či teprve šestnáctiletého hocha, který půlhodinu po půlnoci na Antonínově nadýchal 1,5 promile.

Poměrně nešťastně skončila i oslava narozenin čtrnáctileté dívky. Mladá oslavenkyně se opila tak, že ji její kamarádi museli podpírat. V takovém stavu je načapali strážníci. Dívka nakonec skončila v nemocnici.

„Počet opilých dětí se v poslední době skutečně zvýšil. Proto jsme i my zintenzivnili kontroly. A o prázdninách to bude naše každodenní činnost,“ potvrdil šéf vsetínských strážníků Nikolaj Martinák. Dodal, že v průměru přistihnou hlídky minimálně jednoho podnapilého mladistvého.

Na opuštěné sady či lesíky u Kroměříže už se chystají i tamní hlídky městských policistů. Ne však za zábavou či na piknik, ale na kontrolu mládeže, která tato místa velmi ráda vyhledává. „O prázdninách tolerujeme skupinky mladých, kteří třeba vysedávají v parcích a podobně. Stejně tak i novopečené maturanty. Ale rozhodně netolerujeme u nich alkohol či drogy, a to zvláště u těch neplnoletých. Takové věci budeme tvrdě postihovat,“ upozornil ředitel kroměřížských strážníků Miroslav Skřebský.

Do nepříjemností se tak dostávají nejenom samotné děti, ale zejména i jejich rodiče, kteří pak musí vysvětloval sociálním pracovníkům, jak se jejich dítko dostalo k alkoholu.

Dětem se věnují kurátoři

Při načapání podnapilého mladistvého v krajském městě jej policie předá do rukou rodičů a případ současně postoupí sociálnímu odboru zlínského magistrátu. „Naši zaměstnanci pak situaci dále šetří včetně návštěvy rodičů nezletilého,“ uvedla mluvčí krajského města Marie Masaříková.

Podle vedoucí odboru Jany Pobořilové záleží další postup na míře požitého alkoholu a na tom, zda se jedná o opakovanou záležitost. „V případě potřeby absolvují mladiství pohovor s kurátorem. Ten promluví jak s nimi tak s jejich rodiči,“ upřesnila Pobořilová. Pracovníci sociálního odboru se podle ní snaží především s dětmi pracovat.

„Snaží se jim například nabídnout alternativní trávení volného času,“ doplnila. V extrémních případech může podle jejích slov případ skončit i umístěním mladistvého do výchovného ústavu.

Psycholog: Alkohol je nejpřístupnější droga

O své zkušenosti s užíváním alkoholu dětmi a mladistvými se podělil psycholog Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Zlín doktor Marek Kolařík.

Máte pocit, že dnešní mládež popíjí víc, než tomu bylo dříve?

Podle Světové zdravotnické organizace je u nás stav alarmující. Přibližně třicet procent patnáctiletých a asi sedmnáct procent třináctiletých dětí v Čechách pije alkohol pravidelně. Opakované průzkumy vedou k závěru, že ve čtvrtém ročníku základní školy má již opakované zkušenosti s alkoholem asi pětatřicet procent dětí! Česká republika figuruje ve statistice pití alkoholu mladistvými v Evropě na čtvrtém místě. Počet nezletilých, kteří už mají zkušenost s alkoholem, posledních několik let zůstává téměř stejný. Svou roli spíše hraje to, že se o tomto problému dříve tolik nemluvilo. Dnes je alkohol, jako jedna z drog, v centru zájmu společnosti, ovšem stále je společností jeho nebezpečnost spíše relativizována.

Co podle vás děti k alkoholu táhne?

Když se zeptáte jich samotných, uvedou vám jistě tisíce důvodů. Jedním z těch nejčastějších bývá tlak vrstevníků. Představte si například školní třídu či skupinku vrstevníků na vesnici, kde většina jedinců občas popíjí nebo kouří. Pokud by kdokoliv z nich chtěl tomuto tlaku odolat, je to pro něj velmi obtížné a může být z této společnosti vyčleněn, což není jednoduché. Další motivací může být také například zvědavost nebo takzvané „zabíjení nudy“.

Co může alkohol mladému organismu způsobit?

Mimo různých zdravotních problémů či rizika úmrtí při předávkování to může být také vznik závislosti. I když mládež není uváděna jako hlavní riziková skupina, mladistvých rizikových uživatelů alkoholu přibývá. Roste také počet mladých závislých uživatelů alkoholu. V konzumaci alkoholu se také v podstatě vyrovnal poměr dívek a chlapců.

Jaká prevence je podle Vás nejúčinnější?

Zkušenost mladých lidí s alkoholem není v naší společnosti, bohužel, ničím nenormálním. Jedná se o jedinou drogu, která je dětem, při různých oslavách a podobně, jako první nabízena rodinnými příslušníky. O nedodržování zákonem dané hranice osmnácti let nemá smysl vůbec hovořit. Pro mladé lidi je důležité, aby svou případnou zkušenost s drogou dokázali zvládnout, což se ve většině případů daří. Prevence je samozřejmě velmi důležitá, ovšem dokud společnost mladým lidem bude kázat něco, co sama nedodržuje, žádná prevence nemůže účinně fungovat. Pokud například otec řekne synovi, aby se vyhýbal alkoholu, nebo mu vynadá, že kouří marihuanu, a v zápětí si sám jde otevřít pivo, pak něco není v pořádku.

Šárka Šarmanová, Gabriela Dvorníková

28.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Irácká armáda vtrhla do Kirkuku.
17

Irácký Kurdistán pozastavil přípravu voleb, v oblasti sílí spory

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Podívaná, z níž se tajil dech a běhal mráz po zádech, se ve středu odpoledne naskytla návštěvníkům Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze.

Miliardář Soros převedl většinu svého zbylého jmění na Fond otevřené společnosti

Investor George Soros převedl 18 miliard dolarů na jím založenou síť neziskových organizací Fond otevřené společnosti, která je podle mediálních ohlasů druhou největší filantropickou grantovou skupinou v USA. Částka představuje většinu odhadovaného Sorosova jmění.

Evropský soud: minimální výška coby podmínka pro přijetí k policii omezuje ženy

Požadování téže minimální výšky pro muže i ženy, ucházející se o práci u policie, je pro ženy diskriminující. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

Merkelová začala jednat o budoucí německé vládě. Její pozice je oslabená

Německá kancléřka Angela Merkelová podnikla ve středu první zkusmé kroky k vytvoření nové spolkové vlády. Potenciálně obtížná jednání by měla vést ke vzniku národní koalice konzervativců (CDU/CSU), svobodných demokratů podporujících podnikání (FDP) a Zelených. Kancléřka má ale oslabenou pozici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení