Mezi vyzyvateli stávajících hejtmanů zaujali znalostí věcí například Klára Dostálová (ANO), Martin Červíček (ODS) či Leoš Heger (TOP 09) v Královéhradeckém, Vít Rakušan (STAN) a Martin Kupka (ODS) ve Středočeském či Ivo Vondrák (ANO) v Moravskoslezském kraji. To jsou lidé, kteří vědí, o čem mluví,
a správu regionu by nepochybně zvládli bez větších zádrhelů.

Straničtí šéfové se v krajské problematice zdaleka nevyznají tak dobře jako hejtmani. Ze všech jejich výroků však lze udělat závěr, že v nejbližší době nechtějí rozšiřovat portfolio krajských pravomocí, odmítají privatizaci nemocnic a chtějí se soustředit na těsnější spolupráci odborných středních škol s místními podnikateli.

Včera a dnes ovšem voliči zdaleka nerozhodují jen o složení regionálních zastupitelstev a 27 nových senátorech. I volby druhého řádu mají značný vliv na dění v partajních centrálách. Nejvíc nervozity bude dnes po 14. hodině, kdy volby končí, v Lidovém domě. Pokud ČSSD přijde o víc než čtyři hejtmany, zavládne v jejím sídle smutek. Stříbrný stupínek přitom nemusí nutně znamenat prohru. Při zkušenostech socialistických matadorů mohou vládnout, aniž by vyhráli. Stačí, když dostatečně uspějí jejich možní partneři, především komunisté, lidovci a Starostové. V tom případě by první na pásce – tedy politici z ANO – mohli zůstat opodál.

Nevýhra zato může znamenat politický konec Michala Haška. Aby z toho mohl mít Bohuslav Sobotka radost, museli by sociální demokraté bodovat mohutně jinde. Splní-li se ale temné prognózy a získají jen dva hejtmany – na Vysočině a v Jihočeském kraji, šéfovské křeslo se pod Sobotkou otřese v základech. A Jiří Zimola začne zřejmě přemýšlet o předsednických ambicích. Existenciální starosti může mít i TOP 09, neboť fatální prohra ukáže, že ztratila voličskou přitažlivost. Potíž je, že Miroslav Kalousek je součástí problému, ale nikoli jeho řešením. Odejde-li, topka zahyne, zůstane-li, má nakročeno k témuž.

Zajímavé bude sledovat sílu hlasů pro KSČM. Bude-li velká, je pravděpodobné, že za rok si Vojtěch Filip řekne o podíl na vládě. A uspěje-li zásadním způsobem Andrej Babiš, můžeme očekávat dvanáctiměsíční masáž veřejného mínění v jeho režii. Touha stanout v čele jednobarevné vlády ANO u něj nabude obřích rozměrů.