Záchranáři si ověřili, jak by zasahovali na dnešním území chráněné krajinné oblasti v prostoru, který neprošel pyrotechnickou očistou. Cvičení navodilo situaci, kdy je po pádu pětimístného letadla jeden člověk mrtvý, dva zranění a zbylé dva cestující je potřeba najít. K troskám stroje nejprve přijeli dva policisté na čtyřkolkách, poté jejich velitel a postupně i další složky. Cestu k místu neštěstí ale musel nejdříve zkontrolovat pyrotechnik s detektorem.

Policisté chtěli kromě nových čtyřkolek a terénních aut vyzkoušet i malé bezpilotní letouny Brus, které nedávno převzali od Vojenského technického ústavu (VTÚ). Jejich použití ale zatím není možné. "Nebyl dokončen proces registrace, takže ještě nemohou do vzduchu," řekla mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

Zástupci VTÚ proto do Brd přivezli vlastní drony, ani ty ale nakonec nevzlétly. Vítr totiž dopoledne na Houpáku dosahoval rychlosti deset a v nárazech 15 až 18 metrů za vteřinu, což jsou nadlimitní hodnoty. "Bezpilotní prostředek nám létá rámcově do deseti metrů za vteřinu, může létat i za většího větru, ale nesmí to být v poryvech. Musí to být stabilní vítr," upozornil ředitel Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany Petr Novotný. Podle něj by jinak hrozilo zřícení dronů a ohrožení lidí, kteří se do cvičení zapojili.

Bývalý vojenský újezd je od letošního roku chráněnou krajinnou oblastí. Pěším a cykloturistům se ale zatím otevřela jen část území. Veškeré plochy, kde už nebude působit armáda, budou pro veřejnost otevřené až po dokončení povrchového pyrotechnického průzkumu. Termín mají vojáci do konce příštího roku.