Počet přihlášených posádek rok od roku stoupá. „Letos se Rallye Rejvíz zúčastní záchranáři ze třinácti zemí. Nováčky budou týmy zDánska, Chorvatska, Belgie a Turecka. „Novinkou je rozdělení národní soutěže na dvě části. Jedna je určená pro týmy bez lékař a druhá pro posádky slékařem,“ řekl Jiří Pavlík, mluvčí soutěže, při jejímž zrodu stálo pár nadšenců včele stehdejším ředitelem jesenické záchranky a dnešním místostarostou Jiřím Staňou (SZ).
Rallye Rejvíz má už několik let ve světě obrovský ohlas. „V Japonsku už například každá prefektura, něco jako náš kraj, má své mistrovství. Vítězové se střetnou při národním finále a ten nejlepší jede knám,“ přiblížil renomé soutěže Pavlík.

Jesenicko se díky Rallye Rejvíz stalo nekorunovanou kolébkou mistrovství světa vnové disciplíně, při které si své dovednosti zpostupů záchrany života testují záchranáři zcelého světa. „Je to soutěž, jakou nikde jinde nenajdete, ale koficiálnímu statutu mistrovství světa je třeba ujít ještě velký kus cesty,“ řekl Jiří Staňa. Jak ale potvrdil, jde o naprosto unikátní soutěž. Záchranářům dává možnost porovnat přístup při řešení odborných úkolů. Závod je jedinečnou možností pro další vzdělávání. Mezi úkoly jsou i takové, které nepatří kdennímu chlebu záchranářů. „Když zde udělají chybu, nikoho to život nestojí, ale už si budou pamatovat, jak mají postupovat správně,“ řekl Staňa.

Rallye Rejvíz startuje noční etapou ve čtvrtek 24. května. Součástí soutěže je i první ročník Zlatého sluchátka, který je určený dispečerům zdravotnických operačních středisek. Ani vletošním roce nebude chybět finále Helpíkova poháru. Už podeváté si své znalosti ze záchrany života vyzkouší děti pátých tříd.
Foto: Rallye Rejvíz

 

Operátoři se utkají o Zlaté sluchátko
ZLATÉ HORY - Dispečeři zdravotnických záchranných středisek zachraňují denně stovky životů. O jejich práci se však příliš neví. To se rozhodli změnit organizátoři legendárního mezinárodního klání posádek záchranných služeb Rallye Rejvíz, kteří pro letošní rok vyhlásili první ročník Zlatého sluchátka. Soutěž bude součástí 11. ročníku Rallye Rejvíz, který startuje už tento čtvrtek.

Číslo 155 vytáčíme vnouzi a bereme jako samozřejmost, že na druhém konci najdeme pomoc. Často si ani neuvědomujeme, jak náročný úkol mají ti na druhém konci sluchátka, když se zvystrašeného volajícího snaží dostat potřebné informace. Zavedení jednotného tísňového čísla 112 jen ukázalo, jak jsou odborníci na lince 155 důležití. „Soutěž jsme si nanečisto vyzkoušeli loni, když jsme chtěli podpořit význam čísla 155. Jsme přesvědčení, že tísňovou výzvu by měl přebírat odborný zdravotnický personál, který dokáže rozeznat, o jakou zdravotní indikaci jde,“ prohlásil mluvčí Rallye Rejvíz Jiří Pavlík.
Odborníci zdůrazňují, že při záchraně života rozhodují vteřiny, každá prodleva může mít nedozírné následky. „Číslo 112 je určené všem záchranným složkám. Operátorka na lince 155 se umí odborně zeptat. Je specielně vyškolená, aby vedla telefonát a vpřípadě potřeby poskytla asistovanou pomoc při resuscitaci,“ zdůraznil Pavlíček.

Na letošní první ročník se přihlásilo osm profesionálů. Své zkušenosti si poměří vareálu Bohema ve Zlatých Horách na Jesenicku, který se stal centrem celé soutěže. (dk)