Královédvorská zoo v nejbližších dnech odešle do Keni skupinu expertů, kteří v rezervaci Ol Pejeta prověří stav nosorožců bílých severních a možnosti získání a využití spermatu a vajíček pro embryotransfer. U všech bude nutné provádět vyšetření a případný odběr v celkové anestézii.

„Uvědomujeme si, jaké riziko podstupujeme při uspávání nosorožců, ale jsme připraveni na sebe vzít odpovědnost a využít všechny možnosti, které by mohly přispět k záchraně tohoto mimořádně ohroženého druhu. V současné době žije na celém světě posledních šest zvířat a je naší povinností využít všechny dostupné prostředky k jejich zachování," říká ředitel zoo Přemysl Rabas. Výsledky vyšetření budou známy počátkem prosince.

Zoo ve Dvoře Králové je jedinou zahradou na světě, kde se podařilo zvířata rozmnožit, odchovali se zde celkem čtyři nosorožci. Poslední mládě, samice Fatu, se narodilo před čtrnácti lety. Bohužel od té doby se je nepodařilo rozmnožit ani přirozenou cestou, ani s využitím umělé inseminace. Z tohoto důvodu se zoo pod vedením ředitelky Dany Holečkové ve snaze o zvýšení šancí na jejich záchranu rozhodla v roce 2009 přemístit čtyři nosorožce do přirozených podmínek rezervace Ol Pejeta v Keni.

Mise na záchranu bílých nosorožců

Experti dvorské zoo zamíří do Keni, kam před lety zoo poslala nosorožce do jejich přirozených podmínek rezervace Ol Pejeta. I tam projekt předpokládal jak možnost přirozeného rozmnožování, tak i případné využití asistované reprodukce.

Vzhledem k faktu, že se dosud nepodařilo dosáhnout březosti přirozenou cestou a pravděpodobnost objevení a získání jiných zvířat z přírody se snížila na minimum, rozhodlo současné vedení zoo spolu s mezinárodní skupinou expertů o zahájení kroků směřujících k užití asistované reprodukce. V minulosti se zoo zaměřovala zejména na umělou inseminaci, nynější aktivity směřují více na využití embryotransferu.

Královédvorská zoo na záchraně severních bílých nosorožců také dlouhodobě spolupracuje se zoo v San Diegu. V minulosti tam přemístila tři zvířata. V současné době žije ve Spojených státech jedna samice ze dvorské zoo společně s místním samcem. Obě zvířata dnes již nejsou schopna přirozené reprodukce. Tamní vědecký tým však, i díky materiálu získaného z dvorské zoo, udržuje živé kultury z dvanácti jedinců, které by mohly být v budoucnu použity pro případné klonování.