„Hodina kódu je jedna hodina úvodu do informatiky 
s cílem odstranit záhady kódu a ukázat, že kdokoli se může naučit základům programování," uvádí k tomu mezinárodní nezisková organizace Code.org, která akci pořádá.

Loni probíhala pouze ve Spojených státech amerických, přesto se jí v jednom týdnu zúčastnilo 15 milionů lidí. Letos už se do ní zapojilo 180 zemí světa.

Pro české školy, které se ke kampani připojily, jsou připravena výuková videa v češtině, podle kterých si žáci můžou zkusit nakódovat jednoduché a hravé programy. Pro ostatní, kteří by do tajů programování také chtěli zasvětit, připravila česká pobočka Microsoftu speciální místnost.

„Poptávka po kvalitních vývojářích a programátorech stále roste a již dnes víme, že základní znalost programovacích jazyků bude v budoucnu nezbytnou podmínkou pro získání řady míst i mimo IT. Proto podporujeme tuto kampaň a vytvořili jsme i speciální code room pro návštěvníky," řekl Deníku Milan Hrabovský ze společnosti Microsoft s tím, že firma vyslala některé své zaměstnance do škol, aby Hodinu kódu pomohli vyučovat. Ministerstvo školství podle svých slov podobné programy vítá, letos v říjnu například podpořilo kampaň Evropský týden programování 
a informatického myšlení.

„Tyto akce podporují rozšíření digitální gramotnosti nejen pro žáky škol, ale i mimo ni. Právě digitální technologie mohou pomoci ke snižování nerovnosti ve vzdělávání a zkvalitnění výuky," okomentoval akci odbor vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství. 

KATEŘINA CIBOROVÁ