Informoval o tom Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Na víkend je připravena řada vodáckých akcí, odemykání řek i prvních letošních závodů.

"Velké lednové tání většinu vody ze sněhu odneslo, a zmařilo tak naděje vodáků na peřejnaté toky," konstatoval Jančar. Podle něj je sněhová pokrývka na horách nedostatečná a nestačí zásobovat horské úseky řek vodou. Toky jsou proto sjízdné až od svých středních částí. V nížinách je však v řekách vody dostatek.

Vysoká voda jen na Lužnici a Dyji

Vysokou vodu nabízejí jen Lužnice v Bechyni či Dyje pod Novými Mlýny, kde se vypouští přehrada, vypouštění však nebude trvat dlouho. Průtok kolem 40 kubických metrů má Berounka v Berouně, vodáci by zde ale měli být obezřetní při splouvání jezu ve městě, který prošel přestavbou a podle Jančara by mohl být nebezpečný.

Splavná je Vltava pod Vyšším Brodem i Sázava na Stvořidlech, tam však s odřeným kýlem, varoval Jančar. Ve východních Čechách je možné splout Tichou a Divokou Orlici, Úpu či Labe pod Hostinným, v západních Čechách se vodáci mohou vydat na dolní toky řek. Na Vysočině zatím zůstává splavná Jihlava, lodě zatím mohou proplout i krajským městem.

Na Moravě je obtížemi sjízdná Bečva, Morava z Hanušovic, Odra od města Odry a částečně Dyje.
V sobotu vodáci odemknou Sázavu v Týnci, Chrudimku pod Sečí a Lužnici pod Suchdolem. Raftaři se budou moci v sobotu i v neděli zúčastnit závodů na Sázavě, pro malé lodě je připravena soutěž na Odře.