Podle Babiše Evropa musí vyslat signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidí problém jenom zhoršuje. 

Také šéf české diplomacie potvrdil, že Praha odpoví na italskou žádost o přijetí migrantů záporně. "Je třeba se soustředit na řešení příčin migrační krize a jak přiliv nelegálních migrantů zastavit včetně boje s pašeráky. Migrační krizi nevyřešíme tím, že dveře do Evropy zůstanou otevřené nekontrolované migraci," uvedl Hamáček na dotaz ČTK.

Česká republika podle něj nabízí Itálii své experty a policisty. "Jsme také připraveni se zapojit do operace pod vedením Itálie na podporu libyjských bezpečnostních sil," dodal ministr zahraničí a vnitra.

Andrej Babiš na svém twitterovém účtu také uvedl, že Česko má pomáhat migrantům v zemích, odkud přicházejí.

Podle něj snaha lidí odcestovat do Evropy jen motivuje pašeráky a zvyšuje jejich příjmy.

"Naše země žádné migranty přijímat nebude. Na Evropské radě jsme pro relokaci prosadili princip dobrovolnosti a toho se budeme držet," uvedl také Babiš. "Přijímat lidi není žádné řešení, naopak to ještě zvětšuje problém, který v Evropě máme," dodal předseda vlády.

Přibližně 450 lidí bylo na palubě rybářské lodi, odkud ji převzala plavidla unijní agentury Frontex a italské finanční stráže.

Premiér Conte se pak obrátil na EU, aby situaci pomohla řešit. Babiš také uvedl, že kopii dopisu, který Conte adresoval předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi a Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi, dostali představitelé všech členských států. Na Conteho žádost již reagovaly Malta a Francie, které přislíbily, že přijmou po 50 lidech.

Babiš s tímto postupem nesouhlasí. "Takový přístup je ale cesta do pekel. To jenom motivuje pašeráky a zvyšuje jejich příjmy." 

Předseda KSČM Vojtěch Filip soudí, že Česká republika se už v minulosti přesvědčila o tom, že je pro uprchlíky jen přestupní stanicí. "Je třeba pomoci zemím, odkud pocházejí, zbavit je hladu, agresí a válek. V mnoha případech se jedná o ekonomické migranty. Na pomoci se musí shodnout světové mocnosti a členské státy EU," dodal Filip.

Předseda protiimigrační SPD Tomio Okamura míní, že viníkem současných problémů není italská vláda, ale politika EU. Řešením je podle hnutí nulová tolerance migrace, což ale EU odmítá. "Premiér Babiš je oprávněně zděšen, jelikož ví, že bude muset nakonec poslouchat Berlín a Brusel. Je to cesta do pekla pro současnou EU, kterou Babiš poslouchá a brání," uvedl Okamura.

Podle předsedy opoziční KDU-ČSL Pavla Bělobrádka je třeba společný postup a pravidla na národní i unijní úrovni, aby podobné situace vůbec nenastaly. "Itálii musíme pomoci, nikoli ovšem lít vodu do děravého sudu," napsal ČTK. Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil v této věci souhlasí s postojem menšinové vlády ANO a ČSSD.

"Přerozdělovat migranty administrativně proti jejich přání není možné," řekl ČTK. Tito lidé by stejně skončili ve Švédsku či Německu, kam nejčastěji míří. Jiná věc podle něj je finanční pomoc zemím postiženým migrací.

Předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil v postoji k migračním kvótám či obecně přerozdělování uprchlíků mezi jednotlivými státy EU souhlasí s postojem menšinové vlády ANO a ČSSD. "Přerozdělovat migranty administrativně proti jejich přání není možné," řekl ČTK. Tito lidé by stejně skončili ve Švédsku či Německu, kam nejčastěji míří. Jiná věc podle něj je finanční pomoc zemím postiženým migrací.

Česká republika se k řešení migrace jinou cestou než rozdělováním lidí mezi jednotlivé země EU kloní dlouhodobě. Společně s dalšími středoevropskými zeměmi prosazuje důslednou ochranu hranic Evropy a také pomoc ve zdrojových zemích migrace.