"V současné době má soud doručeno všem účastníkům řízení. Vzhledem k jedenácti obžalovaným předpokládáme, že může být i šestnáct obhájců," sdělila mluvčí. Někteří z obžalovaných mají více právníků, například Ratha obhajují dva advokáti.

Značný zájem

Soud se podle Steinerové věnuje kauze jako každé jiné, vnímá ale značný zájem veřejnosti a médií. Tomu přizpůsobí zejména pravidla v jednací síni. Jednání je nařízeno do největší místnosti, kam by se mělo vejít podle odhadů zhruba 60 lidí. "Snažíme se ji uspořádat, tak aby se tam vešlo co nejvíc lidí, nicméně bude třeba shovívavost ze strany veřejnosti, protože místa zaberou i v prvních lavicích obžalovaní," dodala Steinerová.

Pokud hlavní líčení začne a žalobce přednese obžalobu, záleží pak na postupu soudu, kterého z obviněných nechá mluvit jako prvního a jaký bude další postup.

Ven s kamerami

Soud již dříve naznačil, že televizní kamery mohou natáčet pouze příchod obviněných, poté je soudce pošle ven a uvnitř mohou zůstat píšící redaktoři a veřejnost. Soudce chce, aby se případ projednal před senátem, nikoliv před objektivy kamer a fotoaparátů.

Tři z celkem 11 obviněných - Ratha a bývalého poslance Petra Kotta a někdejší ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou - přiveze vězeňská eskorta z vazby (trojice pobývá ve vězení již zhruba rok), zbylí by měli přijít v doprovodu svých advokátů. Bezpečnostní opatření týkající se převozu obviněných nechce soud z taktických důvodů zveřejnit.

Spis je rozdělený do více než 100 svazků, přičemž obžaloba čítá 88 stran. Dozorující státní zástupce Petr Jirát dříve sdělil, že chce obžalobu číst jen v základních částech a čtení zabere zhruba tři čtvrtě hodiny.

Otázka přímého přenosu z jednání formou obrazového záznamu se nabízela vzhledem k dřívějšímu projednávání pražského obvodního soudu v případu údajné korupce poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Soudce Jan Šott tehdy povolil kameramanům snímat celé jednání. Soudce za to byl později nadřízeným Městským soudem v Praze kritizován. Podle Šotta šlo ale o věc veřejného zájmu.

Soud naplánoval jednání zatím do října a předvolává 78 svědků. Státní zástupce podal obžalobu na bývalého středočeského hejtmana a deset jeho spoluobviněných počátkem dubna. Viní je z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů. Obviněným hrozí až dvanáctileté vězení.

Policie zadržela politika loni v polovině května na ulici v Rudné u Prahy. U sebe měl krabici se sedmi miliony korun. Rath popřel, že by převzal úplatek. Podle obžaloby si ale vzal celkem až 16 milionů korun za manipulaci se zakázkou na opravu buštěhradského zámku a zasahoval do soutěží na nákup zdravotnického vybavení pro středočeské nemocnice.