„V tomto směru se poptávka výrazně posunula. Dnes už se středoškoláci nejezdí do zahraničí učit řeč, ale zajímají se především o kvalitní vzdělání,“ řekl Deníku Tomáš Jízdný, zakladatel společnosti Education. Právě ta udělala průzkum mezi 360 středoškoláky. Téměř 70 procent dotázaných má zájem o tento typ zkvalitnění své přípravy na život. Zhruba třetina vidí největší překážky v jazykovém vybavení a financích.

Učitelé - Ilustrační foto
Syndrom vyhoření hrozí i učitelům. Trápí je papírování či nedostatečné uznání

InfografikaZdroj: DenikJízdný přitom zdůrazňuje, že obavy z nedokonalé znalosti cizí řeči jsou častokrát zbytečné: „Největší bariéru vidí v tom, že nemluví plynně anglicky. Vysvětlujeme jim, že na pobyt v zahraničí se po této stránce dá připravit, protože solidní základy má skoro každý. Přijímací proces začínáme koncem září, takže máme čas až do června, abychom jim zařídili různé speciální kurzy nebo jazykové pobyty před zahájením školy.“

Oblíbené destinace 

Podle Jízdného je zahraniční zkušenost tím nejdůležitějším, co mohou ještě do maturity získat. „Naučí se v cizím jazyku přemýšlet a osamostatní se. Vracejí se jako dospělí lidé, kteří se o sebe umějí postarat,“ říká. Neopominutelnou součástí výjezdu do světa během střední školy je fakt, že závěrečnou zkoušku z Velké Británie či USA uznávají všude, což se o české maturitě říct nedá. Kdo má v ruce takové vysvědčení, může pomýšlet na snazší přijetí na zahraniční vysokou školu.

Učitel. Ilustrační snímek
Nepříznivý stav. Chudé děti končí v horších školách, zjistila studie

Studenti by nejraději chtěli odjet za vzděláváním právě do Velké Británie a USA. „Oblíbené jsou samozřejmě hlavně anglicky mluvící země, včetně Austrálie nebo Nového Zélandu. Zájem je i o skandinávské země nebo Německo,“ doplňuje Kristýna Havlíková, koordinátorka zahraničních konzultantů společnosti. Připomíná též, že k přijetí na prestižní univerzity jen dobré známky nestačí. Důležitá je také motivace a mimoškolní aktivity.