V zaměstnanosti žen s dětmi ve srovnání s EU pokulháváme. Čím je to způsobeno?

Máme vůbec nejvyšší propad v EU. Je to tím, jak u nás funguje trh práce a rodinná politika. Chybí částečné a flexibilní úvazky, je i obrovský problém s nedostatkem školek.

Měl by stát navyšovat kapacity státních školek, nebo podporovat dětské skupiny a firemní školky?

Základem by měly zůstat státní školky. Česku to doporučuje i EU, která nám nedostatek školek vyčítá a radí je spíše než dětské skupiny, protože je tam garantováno kvalitní předškolní vzdělávání –
v dětských skupinách jde spíše o to, že dítě pohlídají. Je samozřejmě dobré podporovat i jiné formy péče, ale základem by měly být veřejné školky, které jsou cenově dostupné. Zjednodušit by se měla i podpora firemních školek – doteď  si nelze provoz odečítat z daní.

Šéfka České ženské lobby Jana Smiggels KavkováLoni se do školek nedostalo 60 tisíc dětí. Je vůbec reálné rychle kapacity navýšit?

To je o prioritách vlády, do čeho investuje peníze. Že místa budou chybět, se vědělo několik let předem.  Teď  to má každý v programu, ale my už dlouho upozorňujeme, jaký je to problém, a všichni to ignorovali. Jsou města, která sledovala demografický vývoj a dětem místa ve školkách zajistila, třeba Jablonec nad Nisou. Oproti tomu v Liberci, který je podobně velký, poptávku neumí pokrýt. Není to tedy něco, co by nešlo řešit dřív.

Strana zelených má jako jediná 
v programu podporu aktivního otcovství. Uvítala byste častější střídání se v rodičovské?

Určitě. Pokud chceme zrovnoprávnění žen a mužů, bez vyšší míry zapojení otců do výchovy dětí to nepůjde. U nás to funguje tak, že si otec při narození dítěte může vzít volno jeden den. V zemích, kde otcovskou rodičovskou zavedli, například ve Skandinávii, roste podíl otců, kteří na ni chodí, 
a funguje to. U nás na ni jde kolem jednoho procenta mužů.

Některé ze stran zařazují do programu náhradní výživné, které pak bude stát na neplatícím rodičovi vymáhat.

Rodiče samoživitelé jsou jednou ze skupin nejvíce ohrožených chudobou. Návrh na zavedení náhradního výživného se projednával už několikrát, ale nikdy nebyl schválen. Vymáhat výživné by měl stát, přičemž by se ale měly zvážit podmínky rodin.

Rodinná politika