„Rodiče by měli zjistit, k čemu má dítě sklony a co ho více baví, a neřídit se tím, co zrovna frčí a čím se rodič může pochlubit na sociálních sítích. Chlapec může být třeba nadšený z kroužku zálesáka, z pozorování přírody, její ochrany a přežití v přírodě, nebo to může být někdo, koho zase baví všestranně sportovat, ten si vybere třeba náš kroužek sportmaniak, kde si vyzkouší patnáct sportů v průběhu celého školního roku a podle toho si pak vybere, kterému z nich se chce věnovat.“

Šikana. Ilustrační snímek
Co dělat, když vaše dítě šikanují? Obraťte se na učitele

Děti jsou v zájmech přelétavé

Mnozí rodiče ovšem jistě zažili situaci, kdy se z vytouženého zájmu pro dítě stane nepřítel číslo jedna. Zkrátka kroužek ho přestane bavit a nechce do něj chodit. Jak tedy vyřešit dilema, jestli mám syna či dceru nutit, aby ještě vydrželi, když už je to zaplacené, nebo podlehnout jejich naléhání a dovolit jim všeho nechat?

„Je normální, že děti jsou ve svých zájmech přelétavé. K nám chodí nejvíce dětí v rozmezí mezi pěti a dvanácti lety věku. To je období, kdy se jejich osobnost teprve formuje a vyhraňuje. Děti opravdu zkoušejí, co je bude bavit. Rozhodně bych na dítě netlačila, i když je dobré se s ním domluvit, aby vydrželo aspoň jedno pololetí,“ doporučuje zakladatelka společnosti Kroužky a dodává, že každá dohoda se dá samozřejmě změnit.

Rodiče začínají nakupovat školní pomůcky. Ilustrační foto
Prvňáček pořádně provětrá peněženky rodičů. Připravte si až 18 tisíc

Hurá do školy! Rady pro rodiče i děti.Zdroj: Deník, Shutterstock„Já jsem zastáncem toho, že rodiče by měli vnímat přání svých dětí a reflektovat ho. Samozřejmě že ne okamžitě. Může se stát něco, co nesouvisí s danou zájmovou činností, ale například s momentálním sociálním klimatem ve škole. Když vám dítě řekne, že se mu nikam nechce, není to důvod k okamžitému odhlášení z kroužku, ale rodič by měl zbystřit, snažit se dítě podpořit a až ta situace, která není dítěti příjemná, přejde, domluvit se s ním co dál,“ radí.

Je také dobré si s dítětem povídat, co v kroužku dělá, co se dozvědělo, kdo ze školy tam s ním ještě chodí a tak dále. „U nás děláme to, že rodič dostane po každém kroužku zprávu o tom, co děti dělaly, co se naučily a čemu se budou věnovat příště,“ říká Marie Vraná Růžička, která dobře ví, že nakolik bude daná činnost dítě bavit, hodně záleží na lektorovi.

Ilustrační foto
Snídaně a svačiny pro školáky: mlsat lze i zdravě, navíc příprava je jednoduchá

A kolik kroužků je pro dítě tak akorát, aby nebylo přetížené a unavené? „To je velmi individuální. Díky tomu, že mám pět dětí, dokážu to posoudit i z pohledu maminky. Každé dítě je jiné. Některé je citlivější a v odpoledních hodinách potřebuje mít svůj klid, být doma s rodiči a nerozptylovat se ještě nějakou další činností. Další naopak aktivně vyhledává společnost kamarádů, nějaké podněty, o všechno se zajímá, chce se učit hrát na flétnu, tancovat, malovat a všechno ho baví,“ Marie Vraná Růžička.

sobotu 31. srpna si ve speciálu Hurá do školy! budete moci číst obsáhlý rozhovor s ministrem školství Robertem Plagou

„Rodiče jsou často rádi, že mohou využít služeb profesionálů. Je to takový vzrůstající trend, který sleduji za poslední tři roky. Rodiče si říkají, aby to s tou zájmovou činností nepřehnali, ale na druhou stranu nechat dítě celé odpoledne hrát jenom počítačové hry, koukat na YouTube nebo do mobilu, to není v pořádku.“

Přechod pro chodce v ulici Keplerova.
Cestu do školy trénujte s dětmi předem, radí dopravní experti

Webové stránky některých organizací nabízejících zájmové kroužky

www.krouzky.cz (organizace nabízí široké spektrum kroužků v oblastech Praha, Brno, Plzeň, Liberec, Olomouc, Zlín, Ostrava, východní Čechy)

www.ddmpraha.cz (působí v Praze, další Domy dětí a mládeže, které nabízejí mnoho různých kroužků, najdete po celé ČR podle vašeho bydliště)

www.zohir.cz (kroužek parkouru, který působí ve většině krajů a větších měst ČR)

www.vedanasbavi.cz (vědecké kroužky, které najdete ve městech: Praha, Brno, České Budějovice, Plzeň, Liberec, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Hradec a mnoha dalších)

www.krouzkyatabory.cz (vyhledávač nejrůznějších kroužků od hudebních po sportovní, táborů i doučování)