Lidová zábava v podobě ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky je v poslední době žhavým tématem. Jedni ji chtějí zachovat, druzí omezit či zakázat. Mezi ty se snahou o zpřísnění se zařadili lidovečtí ministři z ministerstev zemědělství a životního prostředí Marek Výborný a Petr Hladík. Podle nich petardy a rachejtle výrazně škodí zvířatům, ale také životnímu prostředí.

Zakázat, nebo nezakázat? Deník se tématu zábavní pyrotechniky věnuje v unikátním seriálu Černá a bílá. Jaký názor mají Češi?

Mnozí lidé ohňostroje milují a nechtějí si je nechat vzít. Jaký na to máte názor vy? Hlasujte v anketě uvnitř článku.
Měl by stát zcela zakázat prodej zábavní pyrotechniky? Téma rozděluje Čechy

I proto uvažují o normě, která vybrané pyrotechnické produkty a jejich požívání omezí či zcela zakáže. „V posledních dnech se ke mně dostalo několik smutných příběhů, kdy došlo ke zranění či smrti zvířete v důsledku použití zábavní pyrotechniky. Mluvil jsem například s farmářkou z Olomoucka, které se na farmě na Štědrý den v důsledku použití zábavní pyrotechniky předčasně narodilo mrtvé tele. Své by o použití petard mohla říct i většina pejskařů. Budu proto iniciovat výrazné zpřísnění pravidel pro prodej a používání zábavní pyrotechniky,“ řekl Výborný.

Podívejte se, co říkají na petardy a ohňostroje Češi:

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

Diskuzi chce vést také o omezení dostupnosti pyrotechniky, zejména kategorií F2 a F3. Bylo by je podle něj možné prodávat jen ve specializovaných prodejnách, nikoliv ve stáncích nebo supermarketech.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Jak to vidíte ohledně zábavní pyrotechniky vy? S jakými argumenty souhlasíte?

Na Nový rok v podvečer se nad centrem Plzně rozzářil tradiční novoroční ohňostroj.
Měl by být zákaz prodeje zábavní pyrotechniky? Přinášíme argumenty pro i proti

„Stejně tak se musíme bavit o tom, kdo a kdy by mohl tuto pyrotechniku nadále odpalovat. Podobný model nedávno přijali na Slovensku, budu proto o tématu v pátek hovořit i se svým slovenským kolegou,“ řekl ministr Výborný.

Podobný pohled, ale z jiného úhlu, má na záležitost jeho stranický kolega a šéf resortu životního prostředí Petr Hladík. Míní, že ohňostroje nejsou ničím jiným než kontrolovanými výbuchy, tedy spalovacím procesem v ovzduší. „S tím bohužel souvisí výrazné znečištění ovzduší, dopad to má samozřejmě i na zdraví člověka. Chceme to změnit a zpřísnit pravidla pro prodej a používání pyrotechniky,“ řekl.

Ohňostroj je jedna velká toxická sprcha, říká vědkyně:

Ohňostroje mají škodlivý vliv na organismus, potvrzují výzkumy
Ohňostroj je toxická sprcha. Ty amatérské škodí ještě mnohem víc, říká odbornice

Dodal, že v současné době jeho podřízení pracují na novele zákona o ochraně ovzduší. Naproti tomu ministr Výborný hodlá do poslanecké sněmovny dodat k této novele pozměňovací zákon a změnit tak i normu zákona o pyrotechnických výrobcích.


Nahrává se anketa ...