Podle pirátské poslankyně a místopředsedkyně poslaneckého výboru pro životní prostředí Kláry Kocmanové je prodej kaprů plný utrpení. Začíná stresem a nepohodlím v přeplněných kádích a jen se zhoršuje, pokud neskončí ryba rovnou vedle sádek pod nožem, ale odnese si ji zákazník domů v igelitové tašce. „Zhoršuje se funkce jejich žaber a dusí se. Navíc nelze ohlídat, jak je s rybou dále zacházeno,“ vysvětlila Kocmanová.

Poukázala na další přechovávání ryb v koupelnách i problematické domácí porážky. „Při domácím usmrcování nejsou ryby často dostatečně omráčeny a neztrácí tak schopnost vnímání,“ zmínila.

Zboží v obchodech zdražuje, třebonští kapři ale budou stát letos stejně jako v loňském roce:

Prodej vánočních kaprů v Lochovicích v loňském roce
Dobrá zpráva v době drahoty: Třeboňský kapr bude stát na Vánoce stejně jako loni

Piráti proto chtějí prosadit, aby bylo konzumní ryby možné usmrcovat jen přímo při prodeji odborným personálem. Kocmanová odmítla, že by strana měla zájem o zákaz nákupu či konzumace ryb obecně. „Jde pouze o to předejít zbytečnému utrpení těchto živých tvorů,“ doplnila.

Na problematiku „domácích porážek“ upozornila i Ústřední komise pro ochranu zvířat, poradní orgán ministra zemědělství. Přechovávání kapra ve vaně s běžnou vodou z vodovodního řadu kritizuje kvůli rozdílné teplotě oproti vodě v kádi, což může rybě způsobit teplotní šok.

„S rostoucí teplotou navíc klesá rozpustnost kyslíku ve vodě. V neposlední řadě se z hlediska welfare jeví jako problematická přítomnost chloru ve vodě, který může poškodit žábry, a tím snížit příjem kyslíku. Chlor též může poškodit kůži a při vstřebání do krve může vést až k narušení nervové soustavy,“ zaznělo ve stanovisku.

Kampaň Vánoce pro kapry bojuje za lepší život kaprů:

Zdroj: Youtube

Chystaná novela zákona je momentálně v mezirezortním připomínkovém řízení. Podle sdělení České pirátské strany mohou poslanci opatření navrhnout i jako pozměňovací návrh zákona, až bude novelu projednávat sněmovna. Návrh ale nemusí najít podporu ani u všech zástupců vládní koalice. Nepodpořil by ho například kolega Kocmanové z výboru nestraník za lidovce David Šimek. „Nedomnívám se, že by docházelo k týrání zvířat,“ řekl.

Nesouhlas zazněl i z opozice. „V žádném případě bych to nepodpořil,“ uvedl s odkazem na dlouholetou tradici poslanec David Pražák (ANO).


Nahrává se anketa ...

Prodej vánočních kaprů je dlouhodobým tématem ochránců zvířat. Česká pobočka organizace Compassion in World Farming (CIWF) tento týden předala Kocmanové petici týkající se tématu. Podepsalo ji už téměř jedenáct tisíc lidí. 

Některé řetězce prodej kaprů neumožní

Prodeje živých kaprů budí řadu emocí u zákazníků supermarketů, kde nejčastěji kádě s rybami stojí. Některé z nich proto od prodejů upustily a ani neumožní rybářům rozložit podnikání na svých plochách.

„Jako velká firma si uvědomujeme, že má naše podnikání vliv na společnost i životní prostředí a přebíráme za něj odpovědnost. Proto se společnost Lidl rozhodla, že ani v letošním roce neumožní prodej živých kaprů před svými prodejnami,“ zdůvodnila mluvčí řetězce Iveta Barabášová. Prodej z kádí odmítl letos i řetězec Billa.

Redaktor Deníku si vyzkoušel prodej kaprů na vlastní kůži. Podívejte se, jak si vedl:

Reportér Deníku Petr Vaňous si vyzkoušel prodej vánočních kaprů v Hradci Králové.
Prodej ryb na vlastní kůži: Špatná práce s paličkou, kapr ožil v tašce

Naopak kapra si mohou odnést zákazníci, kteří chodí nakupovat do Penny. Obchod přitom živé kapry ale neprodává.

„U vybraných prodejen i v letošním roce umožníme prodej externím partnerům tři až čtyři dny před Vánoci. Jedná se o jednu z českých tradic, na kterou jsou zákazníci zvyklí. Chceme, aby sami měli možnost volby, zda se budou této tradice držet, nebo dají přednost výběru ze široké nabídky chlazených či mražených ryb na naší prodejně,“ doplnil mluvčí Tomáš Kubík.

Česká republika patří k největší producentům kaprů v Evropské unii, vyprodukuje až čtvrtinu celkového množství.