O postoji k přítomnosti amerických vojáků v Česku bude hnutí ANO teprve diskutovat. "Ale já za sebe říkám, že to nepodporujeme, protože mi to připadá zbytečné," uvedl Babiš. Svůj postoj zdůvodnil tím, že Severoatlantická aliance (NATO) v současnosti vytváří v zemích na své východní hranici obranné systémy a společné alianční jednotky, takzvané battlegroups. "Tak proč bychom ještě měli dělat nějaké základny u nás, když tyhle základny pomáháme budovat?" řekl bývalý premiér s odkazem na účast české armády na vytváření mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku.

Přítomnost amerických vojáků na českém území považuje Babiš za citlivé téma. "Nejlepší by bylo na to udělat referendum," uvedl. Dodal, že nemá informaci o tom, že by to NATO po Česku chtělo.

Aby v Česku bylo bezpečno?

Předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09) na Babišova slova reagoval tím, že o bezpečnosti státu se nerozhoduje v referendech. "To chtějí jen ti, co mají zájem na tom, aby tu bezpečno nebylo," uvedl na twitteru.

Česko by mohlo podle Černochové uzavřít dohodu jako Slovensko, na jejímž základě Američané mohou v zemi využívat dvě vojenské základny. Nalézt dohodu by podle ní chvíli trvalo, v Česku by ji schvalovaly obě komory Parlamentu.

Slovenský parlament letos v únoru schválil smlouvu, která americkým vojákům umožní využívat infrastrukturu dvou vojenských letišť na Slovensku. Projednávání dokumentu provázely protesty a obstrukce opozičních stran. České ministerstvo obrany tehdy na dotaz ČTK uvedlo že ČR se Spojenými státy o smlouvě nejedná, pokud ale americká strana uzavření navrhne, Česko je připravené se návrhem zabývat. Podle informací Lidovek.cz se nyní jedná právě o takové smlouvě, nikoliv o budování konkrétní americké vojenské základny.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v neděli v pořadu Partie CNN Prima News řekl, že pro případ přítomnosti Spojených států v Česku by mohly přicházet v úvahu základny v Přerově či Mošnově. O konkrétních lokalitách se ale nyní nejedná, uvedlo v neděli večer na webu ministerstvo obrany. Úřad jen uvedl, že Černochová v USA potvrdí zájem Česka jednat o dohodě, která by právně zastřešila obrannou spolupráci obou zemí.

Simulovaný útok radikálů na základnu jednotky pro zahraniční operaci EU v Mali. Týdenní nepřetržitý výcvik jednotek 71. mechanizovaného praporu z Hranic ve vojenském újezdu Libavá, 16. února 2022
Česká armáda budoucnosti? Musí ubránit zemi několik měsíců, potřebuje miliardy

Tématem se podle Jurečky vláda ještě nezabývala. Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) v neděli zdůraznil, že o návrhu nediskutovala ani koalice. "Stejně tak není v programovém prohlášení vlády. Považuji za velmi nešťastné téma otevírat tímto způsobem skrz výroky do médií," řekl ČTK. Premiér Petr Fiala (ODS) v České televizi a televizi Nova v sobotu zdůraznil, že jde o záležitost, kterou musí schválit obě komory Parlamentu.

Krajské vojenské velitelství Ostrava momentálně nemá žádné informace týkající se případného umístění posádky v Mošnově, řekl dnes ČTK jeho mluvčí. "Nemůžeme to proto komentovat. To musí ministerstvo obrany," dodal. Místostarostka Mošnova Šárka Demlová reagovala podobně. O záměru vedení obce podle ní nic neví.