Měly odtamtud létat rakety na obranu Brna proti imperialistům. Dnes je kdysi přísně střežený vojenský areál na samém okraji okresu Hodonín opuštěný a zdevastovaný. Vojáci odešli v devadesátých letech stejně jako z kasáren ve Bzenci či Hodoníně.

Tyto prostory ale našly nové využití, zatímco areál za osadou Zdravá voda je vykradený. „Co šlo ukrást, to lidi odnesli. Sprchy, umývadla, všechno je pryč. My bychom byli pro, aby se tam vše uvedlo do původního stavu.

Mělo by se to zbourat,“ říká starosta Žarošic Rudolf Svoboda. Místní už nevěří, že chátrající kasárny čeká jiný osud než další úpadek.

Mezi lidmi chodily jen fámy

„Naposledy jsem se tam šel podívat vloni, je to hrozné. Všechno rozkradené,“ sdělil obyvatel osady Zdravá voda Leopold Kašuba. Ten patří mezi několik posledních starousedlíků, kteří pamatují v lese čilý vojenský ruch. „Kolem mého domu chodívali vojáci, když šli do hostince na Silničnou. Několikrát jsem šel také s lesníky na brigádu a nahlížel tam.

Věděli jsme o nich, ale jaký účel základna v lese má, o tom chodívaly jenom fámy,“ vzpomněl Kašuba. Dnes už dřívější účel místní znají. Základna byla součásti obranného deštníku Brna. „Kdysi se mluvilo o tom, že by tam mohl být domov důchodců, to by bylo pěkné. Infrastruktura tam je, krásná příroda a také více než kvalitní příjezdová cesta. Na ni se dá dokonce pohodlně sjet přímo z hlavního tahu na Brno,“ zasnil se starousedlík.

Kasárny chtějí i paintballisté

Přestože domy v areálu jsou prorostlé stromy a k místům, kde byly zabudovány rakety, by se zájemce musel proklestit křovinami, je prý o zpustošený areál zájem. „Pořád mi kvůli tomu někdo volá, ale já o tom nechci mluvit. Vím, že to u lidí určitě budí zvědavost. Jestli to ale prodám nebo pronajmu, ještě nevím,“ prozradil současný majitel kasáren Jindřich Vašák.

Mezi zájemci jsou například i paintballisté. V areálu jsou momentálně dvě polorozpadlé dvoupatrové budovy, kde vojáci kdysi bydleli, dvě nádvoří, několik drobnějších domů a také garáže. V sousedním prostoru, který ohraničovaly dříve strážní ploty, už zůstaly jen zarostlé mýtinky.