Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že se jedná o doporučení jednoho z poradních orgánů vlády. "Legislativní rada vlády naopak zákon doporučila ke schválení," uvedl na dotaz ČTK mluvčí úřadu Vladimír Řepka. "Závěrem dnešního doporučení je najít společnou shodu u sporných bodů zákona," dodal mluvčí.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová
O zákon pro žalobce se svede bitva. Benešová neustoupí

"Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí dnes přijala usnesení, kterým doporučila vládě neschválit návrh novely zákona o státním zastupitelství a vrátit ho k přepracování, neboť posiluje zásahy exekutivy do fungování státního zastupitelství," oznámilo NSZ.

V čele rady, která je poradním orgánem vlády, je premiér Andrej Babiš (ANO). Místopředsedy jsou ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a další ministři. V radě zasedá i nejvyšší státní zástupce, šéf policejní Národní centrály proti organizovanému zločinu či zástupci nestátních neziskových organizací a profesních komor.

Transparentní výběr?

Podle ministerstva spravedlnosti návrh novely zákona o státním zastupitelství stanovuje transparentní způsob výběru vedoucích státních zástupců, funkční období nejvyššího státního zástupce či zákonné důvody jeho odvolání. Podobu ministerské novely ale kritizovali nejvyšší státní zástupce, Unie státních zástupců i některé opoziční strany či platforma Rekonstrukce státu. Vadí jim sedmileté, nikoliv desetileté funkční období nejvyššího státního zástupce či složení výběrových komisí na posty vedoucích státních zástupců. Pochyby, zda je stávající podoba návrhu novely v souladu s ústavou a právním řádem, vyjádřila i část členů legislativní rady vlády. 

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský hovoří k poslancům při projednávání senátní ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana na schůzi Sněmovny 26. září 2019 v Praze
Ústavní normy? Starostové chtějí, aby je soud mohl závazně vykládat

Žalobce Zeman v minulosti vyjádřil názor, že účelem novely je zřejmě především co nejrychlejší přeobsazení funkcí nejvyššího a obou vrchních státních zástupců. Benešová to opakovaně popřela. Zdůraznila, že chce především zabránit tomu, aby mohl být nejvyšší státní zástupce odvoláván bez udání důvodu.

S aktuální podobou novely nesouhlasí ani koaliční ČSSD. Její šéf a vicepremiér Jan Hamáček dříve uvedl, že návrh "je cestou, jak vyměnit státní zastupitelství během dvou let, což není příspěvek ke stabilitě systému". Dodal, že pokud se ČSSD s vládním partnerem - hnutím ANO - neshodne na finální podobě zákona, sociálnědemokratičtí ministři předpis nepodpoří.