„Zvláště motorkáři si zvykli maskovat registrační značku například dámskými kalhotkami, aby tak znemožnili provádění kontroly rychlosti. Odedneška jim policie na místě odebere řidičský průkaz a ve správním řízení jim hrozí jeho ztráta na jeden rok a pokuta 10 tisíc korun,“ informoval Deník mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Zároveň ze silničního zákona zmizí hlavní nelogičnosti bodového systému: řidičům už například nebude hrozit pokuta 50 tisíc korun za to, když při nehodě zraní sami sebe. Odborníci novelu silničního zákona uvítali, zároveň ale upozorňují, že zákon bude potřeba upravit ještě více. „Je dobré, že se zavádí postih za skrytí značky.

Zákon ale nevyřeší vše. Chce to i zájem politiků, kteří teď řeší především různé reformy. Že na silnicích zemřelo o sto lidí více než loni, je zatím moc nezajímá,“ řekl Deníku dopravní expert Robert Šťastný. Vprůběhu září by měla na ministerstvu dopravy zasednout expertní komise, která posoudí další změny vsilničním zákoně. Jedná se hlavně o přehodnocení některých bodových postihů či zavedení takzvaného řidičáku na zkoušku.

„Čerství absolventi autoškol by měli řidičský průkaz první dva roky takříkajíc jen na zkoušku, pokud by se dopouštěli přestupků, byl by jim hned odebrán. Jde ale zatím jen o úvahu,“ doplnil Hanzelka. Výsledky expertní skupiny by měly být známy do konce letošního podzimu. Poté by mělo dojít kdalší změně zákona, ministerstvo doufá, že snad už definitivní.

Jaké změny čekají na řidiče

Za neoprávněné stání na parkovišti pro invalidy: pokuta 10 tisíc Kč, ale nepůjde udělit roční zákaz řízení.

Cyklisté, kteří si sami způsobí zranění: nebudou platit pokutu 50 tisíc korun

Řidič, který zraní sobě blízkého člověka: na přání postiženého se může vyhnout trestu

Chybějící, zakrytá, nečitelná registrační značka: roční zákaz řízení a pokuta 10 tisíc korun, body se udělovat nebudou

Používání jiné registrační značky: roční zákaz řízení a pokuta 10 tisíc korun

Česká pošta přijde o výjimku, která jejím vozům umožňovala zastavit i tam, kde je to pravidly zakázáno

Kompletní znění zákona o silničním provozu v podobě, ve které bude platit od středy, lze nalézt na internetových stránkách Autoklubu České republiky (www.autoklub.cz).

O dalších změnách v oblasti dopravy se dočtete ZDE!