Teď o jeho prosazení bude usilovat ve vládě a parlamentu. Registrační průkaz, daňové přiznání a pravidelné zdravotní prohlídky, to všechno čeká na prostitutky v případě, že parlament schválí zákon připravený Prahou. Vedení města svou aktivitu zdůvodňuje především snahou omezit stoupající počet nevěstinců v metropoli.

„Věřím, že by díky zákonu mohlo dojít k částečnému úbytku veřejných domů,“ komentoval návrh zákona primátor Pavel Bém (ODS). Ve městě funguje zhruba šest desítek nevěstinců, jejichž činnost však není dosud nijak regulovaná. „Jen na Václavském náměstí a v okolí jich je deset a my nechceme, aby se centrum města stalo čtvrtí červených luceren,“ řekl náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

Zdravotní kontroly

Kromě regulace počtu nevěstinců by dalšími přínosy měly být zdravotní kontroly, které by pro prostitutky byly povinné každé tři měsíce, nebo finanční zisk, který by městu přineslo zdanění prostituce. „Daňová otázka sice není primární, v zákoně jde především o regulaci prostituce, příjmy by ovšem pro město nebyly zanedbatelné,“ prohlásil Blažek, který návrh zákona připravil. Podle něj má norma podporu řady měst a krajů, vítají ji zvláště zástupci obcí v pohraničí, kde prostituce bují nejvíce.

„Je dobře, že Praha začala problém řešit, zákony nemusejí přicházet jen od vlády či parlamentu, města mají často s problematikou nejbližší zkušenosti,“ uvedl starosta obce Suchá Loz Petr Gazdík, který je tento týden v Praze „hostujícím primátorem“. K zákonu se vyjádřily také organizace jako La Strada nebo Rozkoš bez rizika, které se starají o prostitutky. „Nezaznamenali jsme námitky,“ řekl Blažek.

Navrhují pokuty až dva miliony

Povolení by podle zákona prostitutkám a provozovatelům nevěstinců vydávaly obce s rozšířenou působností. Za provozování prostituce bez oprávnění bude podle návrhu zákona hrozit až padesátitisícový postih. Ještě mnohem dražší bude provozovat bez povolení veřejný dům, za což může provinilec zaplatit až dva miliony korun. Prostitutky by v případě prohřešku mohly přijít o oprávnění, provozovatelé nevěstinců o povolení.

Náměstek Blažek bude nyní vyjednávat podporu pro zákon ve vládě a parlamentu. „Do dvou měsíců bych chtěl podporu vyjednat,“ prohlásil Blažek. V Praze zatím prostituci reguluje pouze vyhláška, která zakazuje její provozování na ulicích. Z nich se již téměř podařilo prostitutky vytlačit, jejich počet ve veřejných domech však stále roste, v současnosti se odhaduje téměř na tisícovku.