Jednání Senátu o žalobě bude podle jednacího řádu horní komory neveřejné. O samotném hlasování sice řád uvádí, že „se hlasuje veřejně podle jmen", ale i tato část zasedání bude podle dnešních informací z horní komory vedena v neveřejném režimu. Kdo jak hlasoval, tedy budou vědět prakticky jen přítomní členové horní komory a úředníci, kteří budou moci být v jednacím sále. Bude jich prý pouze nezbytně nutný počet.

Jednoznačně proti žalobě je celý klub ODS. Podle jeho předsedy Jaroslava Kubery podpora „vůbec nepřichází v úvahu". Kubera navíc poukázal na středeční kritická vyjádření předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) a budoucího prezidenta Miloše Zemana ohledně žaloby. „Dokonce budou možná váhat i někteří z těch, kteří ji podepsali," řekl Kubera. Soudí, že „by mohlo vyjít to, že to nevyjde", tedy že plénum návrh nepodpoří.

Výsledek nejistý

V dalších klubech, tedy ČSSD, KDU-ČSL a nezávislých, Starostů a Ostravaka a také SPOZ, KSČM a Severočecha je situace taková, že část členů žalobu podepsala, a část nikoli. „Protože všechny kluby až na ODS jsou rozpolcené, není vyloučeno, že to Senát neprohlasuje," řekl místopředseda klubu Starostů a Ostravaka Jaromír Štětina. Osobně pro žalobu hlasovat nebude, pokládá ji za „populistický a poměrně nemravný krok".

Naopak předseda tohoto klubu Jan Horník podpis připojil a pro bude. Soudí, že verdikt ovlivní to, kolik senátorů z řad zastánců žaloby a z řad odpůrců na jednání přijde. Obává se prý ale toho, že plénum nakonec návrh nepodpoří. „Mnohým kolegům vadí slovo velezrada," řekl Horník.

Další zastánce podání, předseda klubu KDU-ČSL a nezávislých Petr Šilar pokládá za úspěch už to, že se žaloba bude projednávat a že se o ní mluví. Chápe ji prý jako sdělení, že prezident si nemůže dovolit chovat se jako monarcha. „Pro mě osobně není důležité, jestli návrh projde, nebo neprojde," řekl Šilar. Výsledek si ale – podobně jako už ve středu Štěch – odhadnout netroufl. „Jednání asi bude poměrně živé, rušné, názory jsou protichůdné," řekl Štěch.

Přehled senátorů, kteří žalobu podepsali:

Klub ČSSD (18 z 45):

František Bublan
Miroslav Antl
Jiří Dienstbier
Miroslav Nenutil
Miloš Janeček
Radek Sušil
Jan Žaloudík
Eva Syková
Vladimír Plaček
Alena Gajdůšková
Ivo Bárek
Pavel Lebeda
Božena Sekaninová
Eva Richtrová
Hassan Mezian
Miloš Malý
Pavel Trpák
Zdeněk Škromach

Klub ODS (0 z 15)

Klub pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí (5 z 9)

Petr Šilar
Miroslav Krejča
Libor Michálek
Tomio Okamura
Jan Veleba

Klub Starostové a Ostravak (2 z 5)

Jan Horník
Jiří Šesták

Klub SPOZ + KSČM + Severočech (1 z 5)

Marta Bayerová

Nezařazení senátoři:

Eliška Wagnerová
Alena Dernerová
Michal Burian