Blízkého spolupracovníka bývalého premiéra Mirka Topolánka policie stíhá z pokusu o podvod v souvislosti s údajnými úplatky v kauze nákupu transportérů Pandur pro českou armádu. Hrozí mu až desetileté vězení.

Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 4 Libuše Jungová potvrdila, že soud návrh žalobce Jana Kořána již obdržel. „Vazební zasedání se bude konat zítra (ve středu) ve 12:30," řekla.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – rakouské firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouva na dodávku vozidel byla podepsána na jaře 2009.

Řekl si o úplatek

Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup transportérů v červenci 2010. Deník Mladá fronta Dnes (MfD) později zveřejnil tvrzení dvou bývalých manažerů Steyru, kteří uvedli, že si Topolánkův přítel Dalík na sklonku roku 2007 řekl o úplatek zhruba půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu.

V květnu 2011 pak deníky MfD a Právo zveřejnily výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, který byl v Rakousku veden jako utajený svědek a žil pod skrytou identitou. Jeho svědectví mělo přinést nové světlo do kauzy – údajně dosvědčil, že si Dalík řekl o obří úplatek. Lobbista to tehdy označil za „úplný nesmysl".

Dalíka protikorupční policie zadržela v neděli večer při cestě z baru, obvinila ho o den později. Podle serveru Aktuálně.cz jej detektivové stíhají proto, že prý za peníze slíbil pomoc při sjednání zakázky, aniž mohl cokoli reálně ovlivnit. Údajně tedy chtěl někoho uvést v omyl. Zřejmě proto jej policisté obvinili z pokusu o podvod, a ne z úplatkářství, u kterého by museli prokázat například to, pro koho by případný úplatek měl být.

Svědectví diplomata

Bradáčová se k právní kvalifikaci vyjádřit odmítla. V pondělí ale uvedla, že v minulém týdnu proběhl procesní úkon, který případ významně posunul. Podle deníku E15 policie získala svědectví bývalého diplomata USA v Bosně a Hercegovině a pozdějšího poradce firmy Steyr Victora Jackoviche, který údajně vypovídal obdobně jako Szücs a který se prý stejně jako on účastnil dvou schůzek s Dalíkem v Praze a Brně.

Spekulovalo se také o tom, že výslech provedli rakouští policisté. Mluvčí vídeňského protikorupčního státního zastupitelství Erich Mayer však dnes řekl, že nemá informace o tom, že by rakouští vyšetřovatelé v poslední době v souvislosti s vyšetřováním kauzy někoho vyslýchali a tuto výpověď zasílali českým kolegům.