„Na dalším postupu se dohodnu s klientem," řekl dnes Lessyho advokát Tomáš Sokol na otázku, jak bude ve věci dál postupovat. Zákon mu umožňuje požádat nadřízené státní zastupitelství o dohled. „Ale neříkám, že to udělám," dodal.

Lessy skončil ve funkci policejního prezidenta koncem srpna a jen krátce poté, co jej inspekce obvinila. Lessy se ale hájí tím, že loni 6. září, kdy se čin údajně stal, vůbec nebyl v Praze. Na 6. a 7. září si prý vzal dovolenou, protože jeho syn havaroval na motorce, a už den předtím odjel za ním do Ostravy.

Námitka nebyla zásadní

Podle Zenklové ale státní zástupce tuto námitku neshledal pro celkový závěr o důvodnosti stíhání jako zásadní. Podstata skutku nemůže být případnou změnou časového údaje nijak dotčena, i kdyby ke změně došlo v průběhu dalšího dokazování, uvedla Zenklová.

Právě loni 6. září měl Lessy podle inspekce předat své mluvčí dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka s tím, aby je dala novináři. Mluvčí je pak prý na jeho pokyn stejný den dala redaktorovi deníku Právo. Podle obvinění GIBS Lessymu klade za vinu, že o získaných informacích nezachoval povinnost mlčenlivosti, čímž porušil zákon.

Lessymu v případě odsouzení hrozí až tři roky vězení. V čele sboru jej nahradil jeho dosavadní náměstek Martin Červíček.

Policejní prezident Petr Lessy skončil v čele policie a byl zbaven služebního poměru.