Nákladná kontrola

Proč areál nevydělával tak, jak si ministr představoval, nyní zjišťuje forenzní audit. Ten si objednal pověřený ředitel Petr Veselý od soukromé společnosti HZConsult v ceně 1 784 750 korun. Loňská prověrka přitom žádné významné nedostatky v hospodaření a správě majetku ZŠ neshledala.

Hrubý je přesvědčen, že kontrola má dodatečně najít důvody pro jeho odvolání. Ministr zahraničí naopak vyloučil, že by šlo o hledání chyb minulého vedení „za každou cenu“. Na dotaz Deníku, zda přesto nejde o plýtvání státními prostředky v době koronakrize, sdělil: „Kontrola provedená na ZŠ v loňském roce, nebyla řádným hloubkovým auditem, který by mohl odhalit podstatu problémů v hospodaření. Cílem auditu, o kterém se zmiňujete, je najít prostor pro budoucí úspory.“

Václav Hrubý na archivním snímku
Bez udání důvodu. Ministr zahraničí odvolal ředitele Zámku Štiřín Hrubého

Ministerstvo zahraničí přitom loni v červenci zvýšilo příspěvek zámku na 35,05 milionu korun s odůvodněním, že organizace vykazuje v hlavní činnosti lepší výsledek oproti plánu. „Přes celoroční ujišťování ze strany pana ředitele Hrubého, že vše je v pořádku, byl pro mě konečný hospodářský výsledek za loňský rok velkým zklamáním a nepříjemným překvapením. Proto jsem se rozhodl k výměně vedení ZŠ,“ konstatoval Petříček.

Hrubý tuto interpretaci odmítá s tím, že rok 2019 byl pro Štiřín velmi úspěšný, neboť „hotel, konferenční centrum i tradiční kulturní akce fungovaly ke spokojenosti státní i komerční klientely“. Kdyby tomu tak nebylo, nedostal by l v prosinci od ministra Petříčka odměnu za ziskové hospodaření.

Letošní příspěvek na provoz areálu dosáhne 37,47 milionu korun především z důvodu řešení následků vichřice Sabina v zámeckém parku a financování auditu.

Hrubý chystá žalobu

Vedení ZŠ bude muset řešit i žalobu, kterou Václav Hrubý hodlá podat kvůli své výpovědi. Tu mu dal Veselý poté, co Hrubý nepřijal místo referenta a odpovídající funkci správního ředitele zrušil. Podle Hrubého šlo o jednání v rozporu s dobrými mravy.

„Těm odporuje spíše styl, jakým pan ředitel Hrubý nakládal s prostředky daňových poplatníků. Komplex takového typu by na sebe měl umět vydělávat, a ne se nechat z 80 procent dotovat ze státní kasy. Případnou žalobou se budou zabývat naši právníci,“ reagoval Petříček. Václav Hrubý přitom zdůrazňuje, že „všechny příspěvkové organizace jsou ze zákona konstruovány k výkonu ztrátové hlavní činnosti“.

Václav Hrubý na archivním snímku
Bývalému řediteli Zámku Štiřín Hrubému nabídli pozici referenta. Odmítl

V případě Zámku Štiřín do ní patří správa a údržba památky a zámeckého parku jako státního majetku, dále zajišťování konferenčních, diplomatických a dalších akcí pro parlament, ministerstva, úřad vlády, soudy atd. Ministerstvo poskytuje příspěvek výlučně na tuto činnost, přičemž o jeho výši rozhoduje samo. Organizace o něj nežádá, ale musí jeho výši přizpůsobit svůj roční rozpočet. 

„Na vedlejší činnost, kterou jsou v případě Zámku Štiřín komerční hotelové, relaxační a sportovní služby, ministerstvo žádnou dotaci neposkytuje. Proto musí být a byla dlouhodobě zisková,“ vysvětluje Hrubý.

Premiér Andrej Babiš (ANO)
Pomoc v Babišově střetu zájmů? Kabinet schválil návrh o skutečných majitelích

Ministr zahraničí Tomáš Petříček Deníku potvrdil, že konkurs na generálního ředitele ZŠ ještě nebyl uzavřen: „Vzhledem k omezením, které jsme museli přijmout, byla všechna výběrová řízení po dobu nouzového stavu pozastavena. V tuto chvíli se opět rozbíhají, v případě postu ředitele ZŠ je před finální fází. Hledáme termín pro pohovory za osobní účasti kandidátů.“

Hospodaření Zámku Štiřín

Hospodaření zámku ŠtiřínZdroj: Deník