Dvacet deka vlašského salátu, chlebíček s ruským vejcem a knedlíky s univerzální hnědou omáčkou. Této formě dřív zaběhnutého závodního stravování odzvonilo. Alespoň v moderních kancelářských budovách. Do tamních kantýn teď míří stále častěji provozovatelé z řad známých restauračních řetězců.

Zaměstnancům kancelářských budov v komplexu Waltrovka v pražských Jinonicích vaří kuchaři Filipa Sajlera, známého z televizního pořadu Kluci v akci. Populární kuchař založil restaurační skupinu Perfect Canteen, která se zaměřuje na stravování ve firmách. Podobně i významná tuzemská skupina Zátiší Group vybudovala značku Fresh & Tasty, která se teď chystá vařit třeba zaměstnancům právě dokončované kancelářské budovy Visionary v Holešovicích.

"Společnosti si chtějí své zaměstnance co nejvíc udržet, je to nejen další z benefitů, které jim mohou nabídnout, ale také snaha o maximální efektivitu jejich práce a částečně i péče o jejich zdraví," říká ředitelka konceptu Fresh & Tasty Renata Lukášová.

Fast casual

Na jídelním lístku moderních samoobslužných kantýn figurují zeleninové saláty, steaky, grilovaná masa, mořské plody, pizza, ale i stále oblíbená smažená jídla. Jako kdysi už si ale strávníci nevystačí s jednou stravenkou. Cena za oběd, zahrnující kromě hlavního jídla i polévku, salát či dezert, se pohybuje kolem dvou set korun. Nezřídka tedy přesahuje cenu poledního menu v restauraci s obsluhou.

I tady se ale někteří manažeři, pracující v kancelářských novostavbách, mohou těšit na změnu. V duchu terminologie pro manažerské oblečení se jí říká "fast casual". Nabízí rozmanitější menu vyšší kvality než fast food. Host si jídlo objedná, zaplatí a poté si ho vyzvedne připravené u pultu. Další koncept fast casual funguje tak, že zaplatíte, posadíte se a takzvaný "food runner" vám jídlo přinese ke stolu.

"Mnozí developeři se chtějí se tímto způsobem odlišit od ostatních, víc zaujmout nájemce a ti pak své zaměstnance. Kvalita stravování a jeho koncept je totiž jedno z důležitých hledisek při vyhledávání a rozhodování, jaké prostory si firma pro své sídlo zvolí," vysvětluje Zdeněk Zádrapa z realitní poradenské firmy Cushman & Wakefield.

Jídlo jako večeře pro rodinu

V mnoha kancelářských budovách mají restaurační zařízení otevřeno po celý den. Přes 60 procent jich nabízí snídaní, čtyři z deseti mají kavárnu, na vzestupu je i obliba nabídky polotovarů předpřipravených jídel, které si zaměstnanec může odnést domů třeba jako večeři pro rodinu.

"Restaurace v administrativních centrech se snaží zohledňovat zdravou stravu. Ta je však někdy lepší než prostředí, ve kterém zaměstnanci jedí. Jedním z největších problémů totiž bývá akustika, kterou developeři začali řešit teprve až v poslední době,“ dodává Simona Kalvoda, ředitelka České rady pro šetrné budovy, která se zabývá zdravým vnitřním prostředím veřejných i soukromých interiérů.