Celorepubliková kampaň Měsíc raka, která začala ve středu ráno a bude trvat po celý měsíc, se snaží upozornit na důležitost pravidelných gynekologických prohlídek žen. Založila ji studentka Lucie Bittalová, která žila s rakovinou děložního čípku, aniž by o tom věděla. Nechodila totiž na preventivní prohlídky. Zveřejněním svého příběhu se snažila dosáhnout jediného, aby ženy motivovala k návštěvě svého lékaře.

Každá žena by měla minimálně jednou ročně navštívit svého gynekologa. I v případě, že ji zrovna nic netrápí. Ovšem ne všechny ženy to považují za důležité a nepříjemnou návštěvu neustále odkládají. To byl případ i studentky Masarykovy univerzity v Brně, Lucie Bittalové. Ta s rakovinou děložního čípku žila podle lékařů i několik let. Na prohlídku ji přivedly až problémy, které měla na své cestě v zahraničí.

Kampaň Měsíc raka, kterou po stanovení diagnózy lékařem založila, se snaží šířit podvědomí o důležitosti preventivních prohlídek u gynekologů. To především kvůli hrozbě onemocnění rakovinou děložního čípku. Sama Lucie Bittalová této nemoci v listopadu loňského roku podlehla, ve svých sedmadvaceti letech.

Rakovinu děložního čípku ročně gynekologové určí 
u více než tisíce žen. Téměř čtyři sta za rok jich také na tuto nemoc zemře. Kampaň Měsíc raka se po roce znovu vrací a vyzývá ženy, aby nepodceňovaly preventivní prohlídky u svých lékařů, protože včasná diagnostika tohoto typu rakoviny znamená vysokou šanci na vyléčení. „Je to jen otázka volby. Když se změna na čípku včas zachytí, žádný nádor ani nevznikne. Tyto změny totiž umíme bezpečně vyléčit," přiblížil primář nymburského gynekologicko – porodnického oddělení Dušan Kolařík a dodal, že žádná žena by neměla dospět do stádia, kdy se nádor děložního čípku jakkoli projeví. A toho dosáhne jednoduše. Pravidelnou prohlídkou.

V loňském roce tato kampaň dovedla stovky žen do gynekologických ordinací. Některé z nich lékaři postavili před možné riziko vzniku rakoviny děložního čípku. „V dnešní době máme lepší přístroje a taky spoustu testů, které nám umožňují sledovat všechny změny a čípek ohlídat. Ženy to tak opravdu mají čistě ve svých rukách, řekl Kolařík.

Pokud se chcete zapojit do letošního Měsíce raka, objednejte se ke svému gynekologovi a motivujte 
k tomu i ostatní ženy ze svého okolí. Každoroční preventivní prohlídka totiž může zachránit život. Takže ženy, „Chcete žit?"

MONIKA VESELÁ