„Ohledně zodpovědnosti za výsledek voleb, k níž jsem se vždy hlásil, jsem připraven složit účty na mimořádném sjezdu naší strany," sdělil Chovanec.

Veřejně lhali

Hašek a Tejc, kteří se po volbách účastnili utajované schůzky s prezidentem a postavili se proti předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, podle Zaorálka odstoupili kvůli výzvám řady členských organizací. Dlouhodobě podle něho organizovali spiknutí proti Sobotkovi, opakovaně veřejně lhali a zesměšnili ČSSD. „To bylo to selhání, na které musí přijít nějaká odpověď," řekl dnes Zaorálek. Pokud by důvodem jejich rezignace byl volební výsledek, mohli podle něho tento krok učinit dřív.

„Je samozřejmě absurdní, aby další členové vedení odstupovali a balili to. Vedení nemůže utéct od úkolu, které má, vést koaliční jednání," pokračoval Zaorálek. Strana by se podle něho měla přestat zabývat sama sebou a začít plnit to, co slíbila veřejnosti; proto by se neměl konat mimořádný sjezd.

„Naše činnost nemůže být něčím jako zkouškou orchestru na nějaký koncert, který nezačne," uvedl Zaorálek. Sobotka chce ústřednímu výkonnému výboru navrhnout, aby se sjezd uskutečnil 22. února. O jeho smyslu pochybuje i předseda Senátu Milan Štěch.

Kritická diskuze

Zaorálek ale taky zdůraznil, že nikdo v ČSSD neodmítl debatu o příčinách výsledku voleb, jenž byl horší, než strana předpokládala. Očekává, že se kritická diskuse uskuteční.

Hašek a Tejc poukázali na to, že Zaorálek byl zodpovědný za program a Chovanec za kampaň. Sobotka se dnes za oba postavil. Chovanec se také účastnil lánské schůzky, její konání přiznal.