"Společně jsme zahájili renesanci česko-rakouských vztahů. Věřím, že ve výborných sousedských vztazích budeme pokračovat," sdělil Zaorálek.

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ČTK napsal, že gratuluje sesterské lidové straně a Kurzovi k vítězství a přeje jim úspěšné jednání o koalici. "Doufám, že na našem příštím setkání už bude kancléřem," uvedl.

Vítězství Kurze přičítají někteří čeští politici jeho snaze o omezování migrace. "Ukazuje se, že lidé odmítli příliš vstřícnou politiku dosud vládnoucích sociálních demokratů, kterým už nepomohl ani pozdější následný obrat. Pro nás z toho plyne jasné poučení, a to, že nelze podceňovat obavy obyvatel Evropy a házet je za hlavu se slovy, že je to falešné vyvolávání strachu," řekl předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Sympatie vyvolává Kurz u šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. ČTK napsal, že se s ním dvakrát setkal jako ministr financí. "Měl jasný názor na migraci a hlavně jednal, když inicioval zavření balkánské trasy. Voliči ho ocenili také za to, že konečně řekl, že zájmy rakouských občanů jsou na prvním místě, což je úplně jiný postoj než u Merkelové," myslí si Babiš. Hlasy pro Svobodné ukazují, že Rakušané mají dost multikulturních experimentů a chtějí se cítit bezpečně, míní.

Příležitost pro posílení spolupráce V4

Také podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je výsledek voleb odrazem přístupu rakouských lidovců k migrantům a reakcí na "vítačskou politiku" bývalé koalice. "Rakouští lidovci nejsou německá CDU Angely Merkelové," poznamenal. Podle předsedy SPD Tomia Okamury voliči v Rakousku vyjádřili nesouhlas s tragickou imigrační politikou EU. Úspěch Svobodných podle něj dokazuje, že Okamurova SPD není se svými názory osamocena, a vyzval, aby čeští voliči rozhodovali obdobně.

Výsledek přes třicet procent pro Kurzovu stranu podle zahraničního experta TOP 09 Marka Ženíška nikdo neočekával. "ÖVP je členem Evropské lidové strany jako my, mám radost o to větší," sdělil ČTK.

"Rakouští voliči jednoznačně podpořili tři tradiční strany, které rakouskou politiku spoluurčují už více než padesát let," komentoval dění v sousedním Rakousku na sociálních sítích šéf ODS Petr Fiala. Nezapomněl poblahopřát vítězné ÖVP. "Je to příležitost posílít spolupráci zemí V4 a Rakouska," dodal.

Vítězství lidovců jednatřicetiletého Kurze, který by se mohl stát nejmladším šéfem vlády v Evropě, se očekávalo.