Krizový štáb ministerstva zahraničí se bude situací v Turecku zabývat především s ohledem na české občany, kteří v zemi jsou, uvedl v noci na twitteru Zaorálek. Jeho ministerstvo již v noci vydalo doporučení, aby lidé raději nevycházeli ze svých domovů nebo ubytovacích zařízení.

Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová dnes ráno řekla, že podrobné informace o postoji ČR k současnému dění v Turecku a situaci českých občanů v této zemi sdělí vrcholní představitelé Černínského paláce po jednání krizového štábu, který se sejde ve 14:00. O hodinu později je v plánu briefing.

Pro případ nouze nabízí Černínský palác telefonní kontakt s tureckou předvolbou (0090 532 375 13 87) a pro komunikaci s konzulárním úřadem mobilní spojení na konzulku (0090 532 244 45 26).

Pokus o státní převrat propukl v Turecku v pátek pozdě večer, stojí za ním část armády. Turečtí vládní činitelé tvrdí, že se jim podařilo puč potlačit. Hlášeno je nejméně 60 mrtvých.

Boje se odehrávaly především v metropoli Ankaře a v Istanbulu, který je častým turistickým cílem. Provoz na hlavním istanbulském mezinárodním letišti byl již v pátek večer přerušen, v ranních hodinách se ale očekává jeho obnovení.

Tři linky společnosti Turkish Airlines, které by dnes měly do Istanbulu odletět z Prahy, zatím zrušeny nebyly. První je v letovém řádu naplánována na 09:55. Letadlo by mělo z Istanbulu do Prahy přiletět v 09:00. Letecká společnost na svém webu informuje cestující, že na základě žádosti tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana obnovila běžný provoz na Atatürkově letišti v Istanbulu. Nicméně klientům doporučuje sledovat aktuální informace o spojích do Turecka.

Časně ráno z Prahy odletěl spoj společností Travel Service a ČSA do letoviska Antalya na Turecké riviéře. Vrátit do Prahy by se toto letadlo mělo dnes v 11:00. Zrušen byl dnešní večerní spoj společnosti Bora Jet do Antalye, který měl odlet v 18:15.