„Nechápu, proč by ředitelé knihoven neměli rozhodovat o tom, kdo bude stát v jejich čele a proč by do toho měl vstupovat ministr. Dnes jsem proto podepsal změnu příkazu upravujícího obsazení funkce předsedy Ústřední knihovnické rady (ÚKR). Tím se vracíme k osvědčené praxi, kdy si členové rady volí předsedu ze svého středu,“ řekl Zaorálek Deníku.

Alois Mačák
Na ministerstvu kultury končí mluvčí i náměstek Mačák, kterého přivedl Staněk

Znamená to, že na svém nejbližším zasedání si ÚKR může zvolit nového předsedu, s největší pravděpodobností Víta Richtera. Tomu Zaorálek také osobně za jeho práci poděkuje a na konferenci v Liblicích 19. září mu předá ocenění. Dnes o tom informoval ředitele Městské knihovny v Praze Tomáše Řeháka a Moravské zemské knihovny Tomáše Kubíčka.

Salon v Paříži

Není to jediné vstřícné gesto vůči knihovníkům, kterých si nový ministr váží i z titulu své funkce předsedy Masarykovy demokratické akademie. „Byl to totiž Tomáš Garrigue Masaryk, který – pravděpodobně na radu manželky Charlotty – už v roce 1919 prosadil zákon, jímž položil v Československu základy nejhustší sítě knihoven v Evropě. K tomu cítím velkou úctu a také závazek,“ říká Zaorálek.

Kromě tradiční účasti na knižních veletrzích ve Frankfurtu a Lipsku bude usilovat i o prezentaci české literatury v Paříží na březnovém Salonu knih. „Požádal jsem kolegy, aby zjistili finanční a organizační náročnost této záležitosti, francouzská strana by nám vyšla vstříc, je to tedy hlavně na našem rozhodnutí,“ sdělil Zaorálek.

Miloš Zeman jmenoval Lubomíra Zaorálka novým ministrem kultury
Kultura má znovu ministra. Prezident Zeman jmenoval Zaorálka

Ministr kultury také plánuje schůzku s odvolanými členy Rady Programu státní podpory festivalů profesionálního umění, v jejímž čele stál muzikolog, emeritní rektor Masarykovy univerzity a senátor Mikuláš Bek. „Těším se, že se s nimi sejdu, nemyslím, že by bylo obtížné v té věci zjednat nápravu. Nenašel jsem důvody, které vedly mého předchůdce k tak radikálnímu kroku,“ uvedl Lubomír Zaorálek.