Takové změny slíbil Lubomír Zaorálek (ČSSD) po pátečním jednání v Olomouci, kam jej zavedl první pracovní výjezd v roli ministra kultury. Ve funkci 27. srpna vystřídal stranického kolegu Antonína Staňka, bývalého olomouckého primátora.

„Rozhodl jsem se, že budu jmenovat Ondřeje Zatloukala ředitelem Muzea umění Olomouc. Díky jeho manažerským schopnostem se v těžké době instituce semkla a zástupci muzea drželi při sobě. Navíc představuje určitou kontinuitu. Má otce, který toho zde hodně dokázal,“ narážel Zaorálek na dřívějšího ředitele MuO Pavla Zatloukala.

Ke jmenování nového ředitele však musí nejprve učinit právní kroky, například zrušit Staňkem vyhlášené výběrové řízení na tuto pozici. Pro odvolaného Soukupa se dle svých slov nerozhodl, protože z právního hlediska tomuto kroku není co vytknout. „Otevírá se prostor, aby se Michal Soukup stal zástupcem ředitele a aby pokračoval v práci, které si zvlášť cením,“ řekl ministr.

Zřizovatelem muzea je ministerstvo kultury. Staněk odvolal Soukupa 18. dubna a podal na něj zároveň trestní oznámení, stejně jako na jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Za to se dnes Zaorálek oběma bývalým ředitelům omluvil s tím, že je přesvědčen, že se nedopustili žádného trestného činu. Oba bývalí ředitelé už dřív jakékoliv pochybení odmítli. Trestním oznámením se zabývá státní zástupkyně z olomoucké pobočky krajského státního zastupitelství.

Soutěž na SEFO nebude

Zaorálek také naznačil proměnu situace kolem stavby Středoevropského fóra v Olomouci, na které jeho předchůdce prosazoval vyhlášení architektonické soutěže. Současný ministr kultury projekt označil za mimořádně významný. Jeho podobu nechal v gesci muzea a architektonickou soutěž označil za riziko.

Otvírá se tím znovu cesta k původnímu projektu architekta Jana Šépky. Na stavbu ojedinělé expozice výtvarného umění střední Evropy letos v lednu vláda uvolnila 593 miliony korun.

Omluva bývalým ředitelům

Zaorálek dnešním rozhodnutím ukončil napětí, které v olomouckém Muzeu umění panovalo zhruba půl roku. Spory instituce s tehdejším ministrem kultury Antonínem Staňkem vygradovaly 18. dubna odvoláním Michala Soukupa z funkce ředitele. Staněk na něj i jeho předchůdce Pavla Zatloukala zároveň podal trestní oznámení. Vytýkal jim údajně předražené nákupy pozemků, podobu žádosti o evropské dotace a nesrovnalosti v dokumentech k projektu SEFO.

Zaorálek je přesvědčen, že k trestným činům nedošlo a oběma mužům se v pátek za kroky svého stranického kolegy omluvil.

V proluce vedle Muzea umění, kde má budova SEFO vzniknout, se na podporu petice vyzývající ke Staňkově rezignaci 20. května uskutečnil koncert s názvem Sbohem, pane ministře. Na pódiu zahráli a zazpívali Dagmar Pecková, David Koller Band s Bárou Polákovou či Tata Boys.

Nový ministr kultury Lubomír Zaorálek se při své pracovní návštěvě města setkal rovněž s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem, primátorem Miroslavem Žbánkem či hejtmanem Olomouckého kraje Ladislavem Oklešťkem (oba ANO). Program zakončil veřejnou besedou ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. 

Staněk týž den jako Soukupa odvolal rovněž ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Zaorálek, který je ve funkci od 27. srpna, zrušil tento týden také výběrové řízení na ředitele této instituce.