Vyplývá to z aktualizované výstrahy, kterou dnes večer zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zbytek Čech zasáhnou bouřky v úterý odpoledne a noci na středu. Na Moravě a v části Čech se také objeví vedra.

Meteorologové varovali před bouřkami a vedry již dnes před polednem. Večer pak výstrahu rozšířili na další regiony a pro část krajů nově platí výstraha před větší intenzitou bouřek. Výstrahu před velmi silnými bouřkami ČHMÚ vydal pro Karlovarský a Plzeňský kraj, jihozápadní část Ústeckého kraje a západní část Středočeského kraje. Platí až do úterních 03:00.

Výstraha před bouřkami o menší síle platí po stejnou dobu pro Prahu, zbytek Středočeského a Ústeckého kraje a Jihočeský a Liberecký kraj. V těchto regionech se také může objevit krupobití, ale srážek bude méně a vítr bude mírnější. V přívalových deštích naprší až 30 litrů vody na metr čtvereční a nárazy větru budou mít rychlost kolem 70 kilometrů za hodinu.

Vlna veder i nárazový vítr

Bouřky se pak podle meteorologů vrátí v úterý odpoledne. Velmi silné bouře s kroupami a přívalovými dešti s úhrny až 50 litrů na metr čtvereční zasáhnou od 15:00 Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj. Méně silné bouřky s úhrny srážek do 30 litrů na metr čtvereční hrozí ve stejnou dobu v Praze, na Vysočině a ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Ve všech zmíněných regionech se také může objevit vítr s nárazy o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Výstraha platí pro všechny zmíněné regiony do středečních 03:00.

Část Česka rovněž podle ČHMÚ zasáhnou v úterý odpoledne vedra, při nichž teplota překročí 31 stupňů Celsia. Výstraha platí od úterních 14:00 do 20:00 pro Prahu a Středočeský, Královéhradecký a Pardubický kraj a až do odvolání také pro celou Moravu a Slezsko.

Meteorologové varovali, že při bouřkách hrozí zatopení níže položených míst a nárazový vítr může lámat větve stromů. Ve vedrech si musí lidé zase dávat pozor na dodržování pitného režimu, odpoledne omezit tělesnou zátěž a nenechávat děti a zvířata na přímém slunci.