Na poličskou lékařku Magdu Stodolovou podal stížnost její pacient. Obvinil ji, že od něho vybrala neoprávněně poplatek. Revizní lékař pojišťovny Václav Masner chybu potvrdil. Praktická lékařka vrátí muži třicetikorunový regulační poplatek.
Schází pravidla
„Byl jsem na neschopence a potřeboval jsem jen potvrzení, že mohu do práce,“ popisuje událost muž, jenž si přeje zůstat v anonymitě. S praktickou lékařkou se domluvil při předcházející kontrole, že mu ukončí neschopnost bez čekání v ordinaci. „Benevolence se mi nevyplatila,“ odpověděla doktorka Stodolová na dotaz, proč požadovala peníze po pacientovi, když ho nevyšetřila. Právě věta zdravotní sestry: „Když mi dáte 30 korun, tak vám dám razítko,“ stěžovatele zaskočila. Zaplatil poplatek a poslal stížnost na pojišťovnu ministerstva vnitra. „Případ jsme ještě týž den s lékařkou vyřešili,“ dal stěžovateli za pravdu revizní lékař Václav Masner. „Neoprávněně vybrané peníze mu lékařka vrátí,“ uvedl, jak stížnost vyřešili.
„Nejsem jediný, kdo si na tyhle manýry u naší doktorky stěžuje. Sestra vybírá poplatek i za předepsání receptu bez vyšetření,“ upozorňuje na praktiky v ordinaci. Navrhuje, aby směrnice, za co se má platit, visely na viditelném místě. Revizní lékař připouští, že výklad je složitější. „V prvním měsíci, kdy byly regulační poplatky zavedeny, vládl chaos,“ připustil revizní lékař.
Vyšetření určuje lékař, ne Cikrt a Julínek
V poslední době se mluví o poplatcích v ambulancích specialistů a praktických lékařů z hlediska zákonnosti. Praktický lékař Vítězslav Podivínský upřesňuje, za co rozhodně zaplatit musíme.
„Je to klinické vyšetření, jehož rozsah podle druhu choroby určuje ošetřující lékař, ne Cikrt či Julínek!“ upozorňuje praktický lékař. Pravidelná kontrola u ambulantního specialisty či praktického lékaře spojená s cíleným vyšetřením zdravotního stavu, stojí pacienta třicet korun. Tedy vše, co je spojené s vyšetřením jakéhokoliv typu s rozhodnutím dalšího postupu diagnostického nebo léčebného.
Za co se poplatek rozhodně neplatí? Za ukončení pracovní neschopnosti bez vyšetření. Za to si praktický lékař píše kód proplácený zdravotní pojišťovnou. Ambulantní specialisté totiž stále nejsou ochotni a schopni vystavit či ukončit pracovní neschopnost.
Dále se neplatí za odběr krve, protože i za to má lékař kód proplácený zdravotní pojišťovnou. Totéž za odběr biologického materiálu (urikult, moč na bakteriologické vyšetření, výtěr z krku, hlen na bakteriologii, výtěr z rány a podobně). Zdarma je preventivní vyšetření. Zdravotní pojišťovna hradí každé dva roky toto vyšetření lékaři na zvláštní kód. „Pokud je prováděno pro zaměstnavatele či pro vaši potřebu, platíte si to stejně sami a zaměstnavatel by to měl proplatit,“ doplňuje výčet úkonů, které lékař poskytuje zdarma. Rozhodně nepřijdete o peníze za očkování proti tetanu, jedinému proplácenému pojišťovnou. Ostatní očkování u praktika pro dospělé musíte platit dle smluvních cen. U dětí je to trochu jinak, je třeba se informovat u dětských lékařů.
Vítězslav Podivínský proto lidem radí: „Nebojte se a zeptejte se na regulační poplatky svého lékaře. Případně se informujte u své zdravotní pojišťovny. VZP přitom vydala krátký informační leták, kde přehledně poplatky vysvětluje.