Pro okolí Břeclavi, Mikulova a Brna platí až do úterního rána povodňová bdělost, tedy nejnižší stupeň výstrahy. V kraji minulý týden vydatně pršelo a některé z toků se dostaly až na třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení, situace se už ale uklidnila. 

Povodeň v Benešově nad Ploučnicí
Souboje Česka s velkou vodou v posledních 20 letech. Byly devastující i smrtící

Na druhém povodňovém stupni značícím pohotovost byla ještě dnes ráno Svratka v Brně-Poříčí, dopoledne se dostala na první povodňový stupeň. Kolem poledne v místě žádný povodňový stupeň neplatil, v 15:20 se hladina pohybovala na 127 centimetrech, sedm centimetrů nad hranicí vyhlášení prvního povodňového stupně. V 18:00 ale opět klesla pod jeho hranici. Tok je ovlivněný manipulacemi na Brněnské přehradě.

Na druhém povodňovém stupni byla do nedělního večera i Morava v Lanžhotě, od 20:00 v místě platil první povodňový stupeň. Hladina byla dnes v 15:10 na 413 centimetrech, první povodňový stupeň se v místě vyhlašuje při dosažení 400 centimetrů. V podvečer hladina klesla pod pod úroveň prvního povodňového stupně a dál klesala.

Soutok Moravy s Bečvou 15.10.2020.
Soutok Moravy a Bečvy je jako obří jezero. Podívejte se z výšky

První povodňový stupeň v kraji ještě odpoledne platil na dalších třech místech. Na Svratce ve Veverské Bítýšce hladina v podvečer klesla na normální úroveň, první povodňový stupeň tak platil jen na Dyji na Nových Mlýnech a v Ladné. V obou dvou případech je ale hladina stejně jako v případě Svratky v Brně ovlivněna manipulacemi vodohospodářů, tentokrát na novomlýnských nádržích.