“Jezdím denně tramvají z náměstí Bratří Synků a nemám dobrý pocit, protože z Bělehradské ulice se blíží auta jako šílená,” sdělila Deníku úřednice Petra Tachecí.

Podle cestujících jsou kromě této nuselské zastávky nebezpečné také ty na Staroměstské, na Vítězném náměstí, u Pražské tržnice ve Štěpánské či u Podolské vodárny a Národního divadla.

Neznají rychlost úprav

To potvrdila nehoda, která se stala na konci listopadu minulého roku právě u zastávky před tržnicí v Holešovicích. Nákladní auto tam vjelo na nástupní ostrůvek a důsledky byly hrozivé. Jedna mrtvá a tři zraněné cestující. Dopravní podnik tvrdí, že situaci postupně zlepšuje. „O nebezpečných zastávkách víme, jejich řešení je závislé na finančních prostředcích a prostorových možnostech dané lokality. Pokud to bude možné, tak je postupně zrekonstruujeme, zatím však nevíme kdy,” řekl Deníku Ondřej Pečený z Dopravního podniku (DP).

Vídeňský typ je bezpečný

Loni došlo k zvýšení bezpečnosti na zastavkách MHD v ulicích Dejvická, Říčanova a Červený vrch, a na Karlově a Palackého náměstí. Kromě oprav zábradlí jsou zastávky rozšiřovány, osvětlovány, zlepšuje se jejich vybavení a přístup na ně.

Ten je zjednodušen vyrovnáním úrovně chodníku a silnice na stejnou úroveň. Úprava slouží jako přirozeny retardér, takže řidič je donucen v bezprostředním okolí zastávky jet krokem.

Touto úpravou vznikne takzvaná zastávka vídeňského typu, s kterou se mohou cestující setkat ve Vodičkově ulici či před stanicí metra Vysočanská. Podobná místa budou podle dopravce na území metropole přibývat.