Setkání s názvem „Fenomén Facebook aneb jedu se poprat s důchodcema do kaufu, beru si chrániče a pepřák“ uspořádal vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb. Reagoval tak na vznik některých facebookových skupin, kde mladí lidé zesměšňují nebo urážejí seniory, a také na klip herců Mádla a Issové Přemluv bábu, ať nevolí levici.

Problém začíná v rodině - výchovou

„Problém opravdu existuje a je třeba nacházet jeho stopy ve společnosti,“ soudí etik Jaroslav Lorman. Student Tomáš Sejkora vidí existenci napětí mezi mladou a nejstarší generací jako problém výchovy, který začíná v rodině. „Rodiče nemají čas na děti, na jejich výchovu, protože jsou dlouho v práci,“ uvedl.

Podle sociální pracovnice Julie Městkové v lidské pospolitosti chybějí tradiční rituály, při kterých se rodiny běžně scházely, jako jsou svatby a pohřby. Z toho vyplývá nedostatek přirozené mezigenerační komunikace.

Obava ze stárnutí

Panelisté konstatovali, že mezi generacemi existuje jisté napětí, jehož zdroje je třeba trpělivě hledat. „Mladí se chybně domnívají, že jejich špatnou životní úroveň má na svědomí starší generace. Bojí se stárnout. Neobávají se ani tak smrti jako spíše osamění a muži navíc nedostatku sexu,“ upozornil sociolog Petr Sak. Miroslava Žáka z Národního institutu dětí a mládeže zaujalo, že se žádný z přítomných mladých lidí nezastával lidí, kteří kritizují starší generaci.
„Naopak to byli příslušníci starší generace, kteří několikrát poukázali na to, že je mladí mají za co kritizovat,“ řekl Deníku Žák. (kp, čtk)