Obecní a krajští zastupitelé i běžní občané, kteří budou například v karanténě nebo se budou kvůli koronaviru obávat nákazy, se tak budou moci konečně oficiálně účastnit zasedání on-line. Tedy bez osobní přítomnosti. Vyplývá to z novel několika zákonů: například o obcích, které připravilo ministerstvo vnitra.

Na stadionu

V současnosti je stav takový, že se mohou přes internet konat například jednání obecních a městských rad. Mohou totiž být neveřejná. „Ale na zasedání zastupitelstev musí být ze zákona umožněn přístup veřejnosti,“ říká Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí. A právě to přesun do virtuálního prostředí komplikuje.

Volby, urna. Ilustrační foto
Inženýři. Starostové. Muži. Kdo se uchází o hlasy v krajských volbách?

Mnohá města proto na jaře řešila, jak zajistit dostatečnou bezpečnost lidí, kteří se chtěli schůzí účastnit. „Některé se tak konaly například na stadionu, kde bylo možné zajistit dostatečné rozestupy,“ říká Vladyková. To se týkalo například Kladna, kde zastupitelstvo zasedlo v prostorné sportovní hale.

Z domova

To má návrh ministerstva změnit, když upravuje podmínky pro distanční zasedání. Dá se totiž předpokládat, že během podzimu a zimy bude v mnoha městech si-tuace s nákazou horší než na jaře a lidé se stáhnou ještě více do svých domovů.

„Sama obec úpravou v jednacím řádu rozhodne, zda tuto formu přítomnosti na jednání zastupitelstva vůbec využije,“ konstatuje ministerstvo. O možnosti distanční účasti musí potom vedení obce či kraje veřejnost informovat na vývěsní desce svého úřadu.

Ilustrační foto.
Celebrity i zkušení politici. Volby do Senátu přinesou pozoruhodné souboje

Radnice ale budou muset zajistit, aby se k zasedání mohli připojit všichni zvolení zastupitelé, kteří o to projeví zájem. „Musejí být zvoleny takové prostředky, aby zastupitel mohl uplatňovat svá práva, zejména právo hlasovat a vyjadřovat se k projednávaným věcem,“ uvádí se v novele. Tu poslalo ministerstvo do zrychleného připomínkového řízení. Dá se předpokládat, že ji bude chtít urychleně projednat i v parlamentu.