O vyslání vojáků na Golany, území mezi Sýrií a Izraelem, dlouhodobě usiluje prezident Miloš Zeman. Žádost OSN o účast českých ženistů v misi UNDOF ale české úřady odmítly kvůli změně podmínek.

O odmítnutí mise v pátek informovaly Lidové noviny. Ministerstvo obrany podle nich odvolalo nabídku vyslat české vojáky do mírové mise kvůli tomu, že zástupci OSN změnili podmínky a chtěli Čechy nasadit přímo v Sýrii. Ministerstvo přitom dosud předpokládalo, že česká ženijní četa bude působit na relativně stabilním území Golanských výšin, kontrolovaném Izraelem.

Omyl?

„Zastupitelský úřad České republiky v Damašku se domnívá, že ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo obrany byly uvedeny v omyl," řekl Ovčáček. Úřad ve zprávě pro Zemana podle něj uvedl, že čeští vojáci měli působit v oblasti, která je pod kontrolou syrské armády. „Bezpečnost vlastních jednotek UNDOF zajišťují irské jednotky, a to i při přesunech v Damašku, nikoli syrská armáda, jak se mylně uvádí v informaci stálé mise New York," dodal Ovčáček. Zároveň řekl, že se předpokládá počáteční nasazení české jednotky v bezpečné zóně vzdálené deset kilometrů od Damašku, kde se nachází velitelství mise.

Ministerstvo zahraničí se proti Ovčáčkovu tvrzení ohradilo. „My jsme se rozhodovali na základě spolehlivých informací a ty spolehlivé informace jsme měli. Není pravda, že jsme byli uvedeni v omyl," řekla mluvčí Černínského paláce. Ministerstvo zahraničí podle ní poskytlo doporučující stanovisko ministerstvu obrany, které ve věci vyslání českých vojáků rozhoduje. Dodala, že stanovisko ministerstva obrany vycházelo z informací OSN. Podobně jako již dříve ministr obrany Martin Stropnický (ANO) popsala, že rozhodnutí nevyslat vojáky na Golany souvisí s tím, že se změnilo plánované umístění českých ženistů.

Změna parametrů mise

Stropnický ve středu uvedl, že o navýšení symbolické účasti českých vojáků se uvažovalo. Byla ale zamítnuta, když se zásadně a překvapivě změnily parametry mise. Ministr řekl, že podle nového zadání měli čeští vojáci sídlit v blízkosti Damašku a přesouvat se na místo, kde by plnili úkoly související s obnovou infrastruktury. Doprovod by jim zajišťovali syrští vládní vojáci. To by podle ministra obrany mohlo vést ke spojování české armády s touto ozbrojenou složkou.

Podle dnešního vyjádření Ovčáčka padlo rozhodnutí českých ministerstev na základě špatně vyložených informací. „Dle názoru zastupitelského úřadu negativní rozhodnutí odmítnout nabídku OSN vycházelo z nesprávně interpretovaných informací stálé mise New York, přestože disponovala informacemi od velitelů UNDOF zprostředkovaných zastupitelským úřadem a vojenským přidělencem v Damašku," řekl. Zopakoval, že Zeman se kvůli této záležitosti chce s ministrem obrany sejít.