Zhruba stovka Romů se sešla dnes, ve čtvrtek 20. října, v podvečer před pizzerií na žateckém Kruhovém náměstí, aby uctili památku mrtvého 26letého mladíka z Loun. Ten zemřel za dosud nevyjasněných událostí v této pizzerii v úterý večer. Romové se shromažďovali před podnikem už ve středu.

Restaurační zařízení byl otevřeno po oba dva dny jen do odpoledne, v podvečer už zůstal podnik z bezpečnostních důvodů uzavřený. Situaci na místě hlídali i policisté.

"Jsme tu, abychom uctili památku toho kluka. Osobně jsem ho neznal, ale znal jsem jeho rodiče. Je hrozné, když někdo zemře. Je jedno, jestli je bílej nebo černej, smrt je vždy tragédie pro všechny," řekl Deníku jeden ze starších mužů na místě. "Chceme, aby se vše prošetřilo. A aby byli případní viníci potrestáni," dodal.

Co se přesně v úterý na místě stalo, to nadále vyšetřuje policie. Ta kvůli opakujícím se shromážděním Romů přijala bezpečnostní opatření. Na místě situaci sledovali také zástupci Městského úřadu v Žatci.

Mladík zemřel poté, co došlo mezi ním a dalšími hosty pizzerie k potyčce. Podle svědků se předtím choval velmi podivně a nestandardně, například měl obtěžovat řadu lidí v podniku. Nepomohla mu ani pomoc přivolané záchranky. K soudní pitvě mělo podle informací Deníku dojít během čtvrtka, ale oficiální výsledky zatím nejsou známé.

Psali jsme: Mladík zemřel po potyčce v pizzerii. Proč? Odpoví pitva