Boj proti školnému skončil. V tomto volebním období žádné nebude, o vítězství ale vysokoškoláci nemohou mluvit ani náhodou.

Za studium  nakonec zaplatí  hned a bez výhodných půjček. Nečasova vláda ve středu schválila záměr zavést už od září letošního roku tzv. zápisné. Za každý semestr by posluchač zaplatil nejméně dva a nejvýše čtyři tisíce korun. Takové opatření by nemuselo mít zákonnou podobu, stačila by vyhláška ministerstva školství.

Proto by mu nepředcházelo ani přijetí normy, kterou doposud všechny vlády podmiňovaly schválení odloženého školného, totiž zákona o finanční pomoci studentů. Ten měl obsahovat systém výhodného spoření na vzdělání, grantů a podpor, aby nebyli 
z vysokoškolského studia vyloučeni mladí lidé ze sociálně slabších rodin.

Pokryje schodek v příjmech VŠ

Nyní vláda ani nezakrývá, že zápisné by mělo pokrýt schodek v příjmech vysokých škol. Z 2,5miliardového škrtu, který má letos postihnout školství, na univerzity připadá 600 milionů. „Je to křečovitý vládní pokus zalátat díry ve státním rozpočtu. Navíc by to zdaleka nemuselo stačit na pokrytí očekávaného výpadku,“ řekl Deníku Miroslav Jašurek, předseda Studentské komory Rady vysokých škol. Ta se má k návrhu Nečasova kabinetu vyjádřit dnes.

Vláda nespecifikovala, jestli zápisné budou platit všichni studenti, nebo jen posluchači prvních ročníků. V prvním případě by se při částce 3000 korun za semestr vybralo kolem miliardy korun, ve druhém 300 milionů. Není také jasné, kolik procent z této částky by putovalo do stipendijního fondu a kolik by zůstalo školám na jejich rozvoj.
Miroslav Jašurek se obává, že maximální hranice zápisného nebude definitivní: „Ve Velké Británii začínali na tisíci librách, pak to zvedli na tři a budou platit devět. Klidně se může stát, že za dva roky po nás budou chtít dvacet tisíc korun za rok studia.“ Šéf studentské reprezentace VŠ zatím nechtěl říct, zda se vysokoškoláci zapojí do protivládních protestů v sobotu 
21. dubna.

Naopak je jasné, že odboráři z regionálního školství tak učiní. Ve čtvrtek to potvrdil jejich představitel František Dobšík. Kvůli zmrazení 1,9 miliardy se letos mohou učitelské platy snížit o tisíc korun, mzdy nepedagogů o 600. Úsporná opatření vejdou 
v platnost až v červenci, takže za půl roku se musí ušetřit celá roční suma. Tenhle oříšek čeká na nového ministra školství. Jeho jméno by měly VV oznámit už v pátek. 

Letos klesne příspěvek státu na VŠ o 600 milionů korun

* od září 2013 se zavede zápisné za každý semestr až 4 000 korun
* Stát bude hradit jen standardní délku studia  (tři  bakalářského  a pět  magisterského)
* Posluchač by platil za každý rok studia navíc (uvažuje se o 26 tisících), stejně jako za  další VŠ
* VŠ se nebudou financovat podle počtu studentů, ale na základě získaných kreditů
* Vznikne zhruba dvacet excelentních univerzitních pracovišť, stát bude školám posílat prostředky i na základě kvality

Zdroj: Vláda ČR, NERV