Novému občanskému zákoníku navíc hrozí, že by mohl být po příštích sněmovních volbách odložen na neurčito, píšou dnešní Hospodářské noviny.

List připomíná, že premiér Petr Nečas ještě loni v listopadu odmítl návrh komunistů, aby občanský zákoník začal platit později než v roce 2014. O případné změně termínu ale nyní začal jednat kabinet. „Diskuse nebyla ukončena, nedošlo k žádnému rozhodnutí a vláda se k tématu ještě vrátí," informovalo po schůzi vlády ministerstvo spravedlnosti. Účinnost nového občanského zákoníku je podle něj nadále plánována k 1. lednu 2014.

Budou s ním problémy

S novým kodexem nesouhlasí sociální demokracie, která již dala najevo, že po případném úspěchu ve sněmovních volbách by do nového zákoníku zasáhla. „Vláda asi ví, že zákoník není dobrý a že s ním budou v praxi problémy. Takže je chce přehrát na nás," řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Podle ČSSD zákoník není srozumitelný, za špatné označují například paragrafy o dědictví. „Na druhou stranu nemůžeme úplně změnit schválený zákon, na který se už teď lidé a firmy připravují," dodal Tejc.

Odklad zákoníku připustil také ministr financí Miroslav Kalousek, a to v souvislosti se zmrazením všech změn daní, s nimiž vláda do konce volebního období počítala, tedy včetně vzniku takzvaného jednotného inkasního místa, kde se mají platit daně a pojistné.

Občanský zákoník ve Ssněmovně v roce 2011 prosadil tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). S jeho možným odložením nesouhlasí. „Celou dobu mě vláda ujišťuje, že je to jedna z jejích priorit. Tohle by byl gól do vlastní branky a já pro to v žádném případě nebudu hlasovat," uvedl Pospíšil.