Kvůli největšímu polistopadovému protestu, kam by v neděli odpoledne mohlo dorazit až čtvrt milionu lidí, dopravci posilují vlaky či vypravují speciální autobusy. 

Demonstrace za demisi Andreje Babiše a Marie Benešové na Václavském náměstí 4. června 2019.
Dusno před demonstrací proti Babišovi na Letné. Po webech se šíří lži

„Štve mě, že si tady jeden člověk dělá ze státu svoji firmu, a když se tomu stát nějak brání, tak si vyměňuje, koho potřebuje, jen aby se tomu vyhnul,“ popsal Tomáš Řehák z Pardubic.

Protesty podle něj nezmění situaci přímo a hned. „Babiš sám neodstoupí, ale může se zvýšit tlak na ČSSD, která si spoluprací s Babišem kope hrob, Babiš si umí přivlastnit zásluhy za cokoli, co udělají. Některým lidem to otevírá oči, že s Babišem není něco v pořádku,“ myslí si Řehák.

Lidé vyrazili 11. června do ulic měst po celé České republice:

„Mám obavu, že Andrej Babiš se snaží uchvátit veškerou moc v tomto státě a z původně demokratického politika by se mohl stát osvíceným polodiktátorem a postupně až diktátorem,“ říká například Vladislav Raclavský z Olomouce.

Sám se podílí na organizování protestů na Hané. I on očekává vysokou účast. Mnoho lidí ale podle něj mění způsob dopravy, kvůli plnícím se vlakům a autobusům si domlouvají spolujízdy autem. 

Vyprodané spoje

Jízdenky v nedělních vlacích i autobusech ve směru do Prahy rychle mizí, některé spoje jsou už vyprodány.

Češi dokáží být při tvorbě transparentů kreativní. Podívejte se:

Většina spojů Českých drah nemá povinnou rezervaci, proto je podle mluvčího společnosti Petra Šťáhlavského nemožné plně zjistit zájem cestujících. Místa už nejsou řadě v spojů RegioJetu, soukromý dopravce proto bude posilovat své nejobsazenější vlaky i autobusy. Posilovat bude i FlixBus.

Demonstrace za demisi Andreje Babiše a Marie Benešové na Václavském náměstí 4. června 2019.
Policejní manévry i červený kříž. Praha se chystá na demonstraci na Letné

Národní dopravce na neděli připravil zvláštní vlak z Moravy a další spoje posílí. Celkem tak přidá několik tisíc míst navíc. „K posílení podvečerní a večerní dopravy z Prahy na Moravu přispěje především zvláštní vlak s kapacitou více než 600 míst k sezení. Ten pojede z Prahy v 19:58 hod. a i do tohoto vlaku je možné také zajistit rezervaci místa. Zvláštní vlak zastaví v Kolíně, Pardubicích, České Třebové, Zábřehu na Moravě a svou jízdu ukončí v Olomouci,“ uvedly ČD v prohlášení.

Posíleny budou i další dálkové vlaky z Prahy, například večerní spoje na jižní a střední Moravu. „Operativně se připravuje posílení dalších vozů. České dráhy připravují pro odvoz účastníků demonstrace nejméně dva tisíce míst k sezení navíc,“ slibuje firma. „Bohužel některé typy ucelených souprav z technických důvodů není možné posílit, například se jedná o jednotky pendolino na Ostravsko nebo railjet do Brna.“

Posílejte fotky a sledujte Deník.cz
Server Deník.cz i tentokrát chystá přímý video přenos z Letné. Začne v neděli v 16.30. Míříte také na Letnou? Posílejte nám fotky přímo z místa (s kratšími popisky) na adresu demonstrace@denik.cz. Nejlepší snímky zveřejníme na webu i v novinách. 

Vlaky Českých drah na nádraží. Ilustrační foto
Cesta na demonstraci? Místa v nedělních spojích do Prahy rychle mizí