Kvůli největšímu polistopadovému protestu, kam by v neděli odpoledne mohlo dorazit až čtvrt milionu lidí, dopravci posilují vlaky či vypravují speciální autobusy. 

„Štve mě, že si tady jeden člověk dělá ze státu svoji firmu, a když se tomu stát nějak brání, tak si vyměňuje, koho potřebuje, jen aby se tomu vyhnul,“ popsal Tomáš Řehák z Pardubic.

Protesty podle něj nezmění situaci přímo a hned. „Babiš sám neodstoupí, ale může se zvýšit tlak na ČSSD, která si spoluprací s Babišem kope hrob, Babiš si umí přivlastnit zásluhy za cokoli, co udělají. Některým lidem to otevírá oči, že s Babišem není něco v pořádku,“ myslí si Řehák.

Lidé vyrazili 11. června do ulic měst po celé České republice:

„Mám obavu, že Andrej Babiš se snaží uchvátit veškerou moc v tomto státě a z původně demokratického politika by se mohl stát osvíceným polodiktátorem a postupně až diktátorem,“ říká například Vladislav Raclavský z Olomouce.

Sám se podílí na organizování protestů na Hané. I on očekává vysokou účast. Mnoho lidí ale podle něj mění způsob dopravy, kvůli plnícím se vlakům a autobusům si domlouvají spolujízdy autem. 

Vyprodané spoje

Jízdenky v nedělních vlacích i autobusech ve směru do Prahy rychle mizí, některé spoje jsou už vyprodány.

Češi dokáží být při tvorbě transparentů kreativní. Podívejte se:

Většina spojů Českých drah nemá povinnou rezervaci, proto je podle mluvčího společnosti Petra Šťáhlavského nemožné plně zjistit zájem cestujících. Místa už nejsou řadě v spojů RegioJetu, soukromý dopravce proto bude posilovat své nejobsazenější vlaky i autobusy. Posilovat bude i FlixBus.

Národní dopravce na neděli připravil zvláštní vlak z Moravy a další spoje posílí. Celkem tak přidá několik tisíc míst navíc. „K posílení podvečerní a večerní dopravy z Prahy na Moravu přispěje především zvláštní vlak s kapacitou více než 600 míst k sezení. Ten pojede z Prahy v 19:58 hod. a i do tohoto vlaku je možné také zajistit rezervaci místa. Zvláštní vlak zastaví v Kolíně, Pardubicích, České Třebové, Zábřehu na Moravě a svou jízdu ukončí v Olomouci,“ uvedly ČD v prohlášení.

Posíleny budou i další dálkové vlaky z Prahy, například večerní spoje na jižní a střední Moravu. „Operativně se připravuje posílení dalších vozů. České dráhy připravují pro odvoz účastníků demonstrace nejméně dva tisíce míst k sezení navíc,“ slibuje firma. „Bohužel některé typy ucelených souprav z technických důvodů není možné posílit, například se jedná o jednotky pendolino na Ostravsko nebo railjet do Brna.“

Posílejte fotky a sledujte Deník.cz
Server Deník.cz i tentokrát chystá přímý video přenos z Letné. Začne v neděli v 16.30. Míříte také na Letnou? Posílejte nám fotky přímo z místa (s kratšími popisky) na adresu demonstrace@denik.cz. Nejlepší snímky zveřejníme na webu i v novinách.