„Vrátil jsem se tenkrát letecky z Paříže. Byla neděle a v pondělí večer už jsem ležel v nemocnici. Vůbec jsem nevěděl, co se se mnou děje. Natekly mi nohy, nabral jsem 13 kilo vody, nemohl jsem dýchat 
a bylo mi opravdu hodně zle," popisuje Tomáš. Jenže když lékaři zjistili, co mu je, ukázalo se také, že kvůli srdci, které fungovalo jen na 20 procent, není léčba rakoviny možná.

„Jedinou nadějí byla pumpa, která by dostatečnou činnost srdce převzala. I s vědomím poměrně vysokého rizika jsme se rozhodli, že mu ji budeme implantovat. Vůbec poprvé jsme tak v IKEM využili srdeční pumpu k tomu, aby pacientovi pomohla zvládnout i jinou závažnou chorobu," přibližuje Ivan Netuka 
z Kardiocentra v pražském IKEM. Pokud by se protinádorová terapie podařila, počítali lékaři s tím, že Tomáš půjde na transplantaci srdce.

Transplantace netřeba

Rentgenový snímek Tomáše PísečnéhoJenže pak přišlo překvapení. Nejenže pacient po roce rakovinu porazil, ale časem se mu začala zlepšovat i funkce srdce. A tak se lékaři v IKEM rozhodli pro celosvětově výjimečný zákrok.

„V únoru letošního roku jsme po konzultacích se zahraničními kolegy pumpu panu Písečnému odstranili. Do místa, kde byla napojená na srdce, jsme do otvoru umístili titanovou ucpávku. Je vytvořena z titanu se speciální povrchovou úpravou. Ta podporuje vhojení do srdce, protože předpokládáme že zůstane 
v pacientovi po celý život," říká Ivan Netuka. Tento případ je natolik unikátní, že bude předmětem dalších studií 
a dozvědí se o něm i zahraniční odborníci.

Tomáš Písečný se nyní snaží nabrat zpátky ztracené síly. „Doufám, že se už brzy vrátím i do práce. Zatím to ještě bolí, ale už se těším, až budu moci fungovat úplně normálně. Jsem kuchař a do kuchyně se chci zase vrátit," plánuje Tomáš. Že by léčba nemusela vyjít, si přitom nikdy nepřipustil. „Dal jsem lékařům volnou ruku a teď už díky nim můžu plánovat dovolenou, na kterou bych se rád vydal příští rok na jaře," dodává Tomáš Písečný.

Dvě stě lidí s pumpou

V pražském IKEM používají lékaři umělé srdeční podpory pro pacienty čekající na transplantaci od roku 2003. „Od té doby je u nás dostalo přes 200 nemocných. Pacientům pomáhá překonat období čekání na vhodného dárce. Toto číslo je v měřítku malé země, jakou je Česko, velký úspěch," uzavírá ředitel IKEM Aleš Herman.