Zákon zachovává právo pořizovat, vlastnit a nosit zbraně za zákonných podmínek. Kvůli digitalizaci centrálního zbraňového registru a jeho propojení s dalšími policejními a zdravotními evidencemi nabyde účinnosti až od roku 2026.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) počítá s tím, že kvůli prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde její student zabil 14 lidí a 25 lidí zranil a následně zastřelil i sebe, budou některé pasáže nového zákona zahrnuty dílčí novelou ještě do stávající úpravy.

Počet v Česku registrovaných zbraní loni překročil milion, vzrostl o téměř tři procenta:

Nákup zbraně, pistole - Ilustrační foto
Mezi Čechy je více než milion zbraní. Vloni přibylo i zbrojních průkazů

Z dobrovolného povinným se má podle ministra stát hlášení o podezřelém chování držitelů nebo nabyvatelů zbraní. Kromě prodejců by se mělo vztahovat i na majitele střelnic, uvedl už dříve Rakušan. Zákon by měl dát orgánu veřejné moci možnost zadržet zbraně jejich držitelům v případě zjištění bezpečnostního rizika, například kvůli vyhrožování na sociálních sítích. Podle ministra toto oprávnění nebude možné používat svévolně, ale bude muset být odůvodněné a bude možné jej přezkoumat soudně. Podnět k zajištění zbraně by mohli dát i starostové nebo ředitelé škol.

Nový zákon kromě zkrácení lhůty pro pravidelný přezkum zdravotní způsobilosti držitelů zbraní zahrnuje možnost policie případně nařídit tuto prohlídku kdykoli. Ošetřující lékaři mají do budoucna získat přístup do centrálního registru zbraní a ověřovat, zda je jejich pacient držitelem zbrojního průkazu. Lékař, který zjistí, že jeho pacient trpí nemocí, vadou nebo stavem, které omezují jeho zdravotní způsobilost, má mít podle nového předpisu povinnost oznámit tento fakt bez zbytečného odkladu policii.

Pro nový zákon o zbraních a střelivu začátkem března hlasovalo 66 ze 75 přítomných senátorů:

Prodej zbraní. Ilustrační snímek
Nový zbraňový zákon bude přísnější. Právo vlastnit zbraně ale zachovává

Dílčí novela by mohla zavést povinné specializované psychologické vyšetření pro nové žadatele o zbrojní oprávnění, případně o tom bude moci rozhodnout vláda na základě zmocnění podle nového zákona. Platný zákon psychologický posudek nevyžaduje, nutné je jen doložení zdravotní způsobilosti žadatele.