Súdánský soud rozhodl o vině misionáře Jaška v neděli. Podle ministerstva zahraničí byl Čech uznán vinným ve všech bodech obžaloby včetně špionáže. Soud mu vyměřil několik trestů, z nichž se počítá pouze ten nejdelší, tedy 20 let vězení za vyzvědačství a špionáž. Týž den agentura AFP citovala Jaškova obhájce, který uvedl, že muž byl odsouzen k 24 letům odnětí svobody.

Čtěte také: Súdán poslal Čecha Petra Jaška na 20 let do vězení. Mimo jiné za špionáž

Zdechovský dnes s odvoláním na neziskovou organizaci WorldWatchMonitor sdělil, že výše trestu je 23,5 roku. "Byl odsouzen k 20 letům vězení za špionáž, k tomu k šesti měsícům za šíření pomluv o Súdánu, jednomu roku za rozsévání nenávisti mezi náboženskými komunitami, dalšímu jednomu za údajný nelegální vstup do země a také k jednomu roku za focení vojenských zařízení. To je dohromady 23,5 roku," uvedl lidovecký europoslanec, který se k případu vyjadřoval opakovaně. "Musí ještě zaplatit pokutu ve výši 100.000 súdánských liber, tedy zhruba 400.000 českých korun za vykonávání humanitární práce bez povolení," dodal.

Ministerstvo zahraničí dnes potvrdilo, že trvá na informacích, které k případu poskytlo v neděli. Sčítání trestů, jak jej vypočítává Zdechovský, se podle mluvčí ministerstva v súdánském soudnictví nepoužívá.

Česká diplomacie se snaží zajistit návrat Jaška do vlasti. Do Súdánu by se kvůli tomu měl v nejbližší době vypravit náměstek ministra zahraničí. Pokud to bude nutné, pojede do Súdánu jednat ministr Lubomír Zaorálek, pro kterého je propuštění Jaška a jeho návrat do České republiky absolutní prioritou, uvedlo ministerstvo.

Jašek byl v Súdánu zadržen v roce 2015, podle české diplomacie byl na misionářské výpravě a jeho cílem bylo pomáhat místním křesťanům. Súdánské úřady proti Jaškovi a třem Afričanům vznesly obvinění ze sedmi trestných činů.

Čtěte také: Súdánský soud vyslechl obhajobu vězněného Čecha Petra Jaška