Deník vám přináší přehled nejčastějších ortopedických problémů a pomůcek, které deformaci můžou odstranit.

Prezidentka České podiatrické společnosti Marie Součková řekla Deníku:

Na vadách se nejvíce podílí levná asijská obuv

O spodní část dolních končetin je potřeba pečovat už od útlého věku. Pohybovat se, cvičit a především nosit zdravotně nezávadnou obuv. To je podle podiatričky Marie Součkové největší problém. Přestože je podle ní na trhu dostatek zdravé obuvi, lidé dávají přednost botám z dovozu, které jsou levnější.

Jak velká část populace trpí ortopedickými problémy?
Děti se narodí v 99 procentech se zdravýma nohama. 
V době, kdy jdou do školy, už 33 procent těchto dětí má určitou funkční vadu nožiček. Když se budeme bavit o dospělém věku, tak zhruba 70 až 75 procent Čechů trpí nějakými vadami, to už jsou ale výraznější deformity.

Kdo je na deformaci nohou nejvíce náchylný? Jsou to právě děti?
Pokud podchytíme zpevňování svalstva nejenom na nohou, ale na celých končetinách a celém těle určitou sportovní aktivitou, preventivními programy cvičení nebo jen lehkými posilovacími cviky, nemusí se u dětí tyto vady vůbec objevit. Druhou věcí je, že naše populace o svoje nohy nepečuje moc dobře. Často se lidé špatně obouvají a podléhají módním trendům. Zvláště u obuvi je to hodně nebezpečné, vždycky by se totiž mělo myslet na zdraví a každý by v prodejnách měl vyhledávat zdravotně nezávadnou obuv. Trh je podle mého nabídkou dostatečně nasycen, hodně dospělých ale přesto kupuje asijskou obuv, protože je levná. Právě tato obuv se nejvíc podílí na vadách.

Prezidentka České podiatrické společnosti Marie Součková.Základem je tedy nosit správnou obuv.
Přesně tak. Důležité je myslet také na to, že by každá bota měla mít určitý prostor v přednoží, takzvaný nadměrek. Prsty totiž musí mít prostor a volnost. U dětí musí být tento prostor větší, protože dětská noha je pohyblivější, volnější a více se při chůzi prodlouží. U dětských bot by tento nadměrek měl činit 10 až 15 milimetrů. Polovina tohoto prostoru je na prodloužení nohy v chůzi, druhá je pro volnost prstů, aby je děti nekrčily a nedocházelo tak k deformitám.

Stačí pro odstranění vady ortopedické pomůcky jako například vložky, nebo je lepší zdravotní obuv?
Pokud se rodiče domnívají, že se dětská noha správně nevyvíjí, že je jiná, měli by 
s dítětem navštívit odborníka, nejlépe podiatra. Ten stanoví, co je pro daný případ lepší, jestli nosit zdravotní obuv nebo stačí ortopedická stélka. Někdy postačí třeba jen cvičení. Občas se ale musí kombinovat všechny tři věci dohromady. Je to ale individuální.

Jaké nemoci se dají odstranit pouze operací?

Operací se odstraňují takové deformity, které není možné zmírnit žádným jiným způsobem, ani cvičením, ani pomocí ortéz. Jedná se zejména o kladívkové prsty, které tlačí v obuvi, dělají se na nich otlaky, kuří oka 
a bolí. Dále se to týká odkloněných palců do strany, které také hodně bolí. Ve většině případů ale opravdu stačí jen velmi dobře padnoucí obuv, která je dostatečně široká, 
v přednoží vysoká a vyložená správnou stélkou.

Je pravda, že nejhorší je chodit na plochém terénu?
Ano. Například je dobré nechat děti, aby občas běhaly bosy. Ne však doma na dlažbě nebo plovoucí podlaze, ale 
v přírodě, na trávě a kamíncích. Jakmile totiž plosku něco dráždí, člověk prsty krčí a napíná, a tím zapojuje svaly. Přírodní povrch se dá dobře simulovat i doma. Například doporučuji nasbírat kamínky nebo kaštany do boxů nebo podlouhlých krabic, po kterých se může dítě čas od času projít. Je to jednoduché, pro dítě to navíc může být hra nebo zábava, přitom je to zdravé.

Právě začal nový školní rok, jaká obuv je nejlepší do školy?
Klasické bačkůrky, pokud nemají pevnou patu a nejsou zpevněné, bych moc nedoporučovala. Děti mohou nosit pevnější sandálky, jenže dítě nechodí moc pomalu, většinou běhá, tu zakopne, tu někomu šlápne na nohu. Ideální jsou vyztužené bačkůrky, pevné v opatku, volné v přednoží a vyztužené stélkou.

Největším ničitelem nohou bývají boty na podpatku. Jak je mají ženy správně nosit?
Stává se velice často, že žena musí před pohodlnou botou dát přednost společenské obuvi. Jenže i v takovém případě má každá žena možnost si vybrat. U žen v dospělém věku je ideální výška podpatku čtyři centimetry. Jakákoli výška o jeden centimetr více přenáší váhu celého těla 
o deset procent směrem na přednoží. Žena to tedy vyrovnává, zkracují se tak svaly lýtkové, ale i v bederní oblasti a mění se tak osa celého těla a jeho zatížení. Pokud žena nosí například osmicentimetrové podpatky, váhu těla staví na palce. Prsty se automaticky staví do drápovitého postavení, protože noha hledá stabilitu.

Jak si správně vybírat a nosit boty.

KATEŘINA CIBOROVÁ