Zajistit by to měl balík sedmi nových zákonů, které do praxe zavádějí mnohé novinky. Lidé si například budou moci legálně připlatit za nadstandardní služby. „Dnes to funguje tak, že buď budou hradit celý výkon včetně následné péče, nebo se musejí uchýlit k úplatkům a známostem,“ uvedl ministr Julínek.

Novinkou bude možnost výběru mezi třemi druhy pojištění, které by měly zdravotní pojišťovny svému klientovi dát. Nemocní budou mít garantovánu čekací dobu na výkony a místní dostupnost lékařské péče. Ženy bez partnera se konečně dočkají možnosti umělého oplodnění a vzniku spermobanky. Razantní změny se dotknou také lékařů a zdravotních pojišťoven. Lékařská profese se stane svobodným povoláním. „Vyřeší se tím i nedostatek některých profesí. Například anesteziologů či patologů, kteří budou moci mít smlouvy s dalšími zařízeními,“ vysvětlil Julínek.

S tím souvisí i zjednodušení převodu, dědění a prodeje lékařských praxí včetně toho, že lékař může uzavřít ordinaci na rok, aniž by ztratil registraci. „Když lékař na delší dobu onemocněl a nemohl vykonávat svou praxi, po měsíci ztratil registraci. Pokud chtěl činnost obnovit, musel podstoupit zdlouhavé byrokratické řízení,“ vysvětlila náměstkyně ministra Markéta Helerová.

Na pojištění budeme platit stejně

Podle Pavla Hroboně, náměstka ministra zdravotnictví, reforma přinese lepší péči.

Jakou péči si pacienti boudou moci připojistit?

V rámci veřejného zdravotního pojištění si nebudou moci vybrat nic. Stejně jako dnes také v budoucnosti budou muset všechny pojišťovny krýt všechno, tedy infarkt, zápal plic, zlomenou nohu a podobně. V tom nebudou mít žádnou možnost výběru. Budou mít ale možnost výběru, jaké služby budou moci poskytnout pojištěncům. Budou nabízet dva různé typy pojistek. Jedna z nich bude založena na řízené péči. Pokud se pacient dobrovolně rozhodne, že omezí svůj volný pohyb mezi zdravotnickými zařízeními a půjde tam, kam muzdravotní pojišťovna doporučí, nebo přijme povinnost nejprve zkonzultovat svého praktického lékaře, za to mu nabídne výhody včetně finančního plnění.

Tou druhou možností, a opět na dobrovolném základě a při zachování rozsahu hrazené péče, budou produkty s vyšší spoluúčastí. Pacient se dobrovolně rozhodne, že zaplatí určité procento z ceny výkonů a zákroků. Za to mu pojišťovna nabídne určité finanční plnění.

Co budu muset udělat, když se rozhodnu pro výběr některého z vámi uvedených typů pojistek? Budu platit vyšší odvody?

Odvody, které platíme na veřejné zdravotní pojištění, zůstanou stejné. Pojišťovna až bude moci, tedy po 1. 1. 2009, osloví své pojištěnce se svou nabídkou pojistných produktů. Vy si vyberete. Pokud ne, nic se pro vás nemění a zůstává vše při starém. Pokud se dobrovolně rozhodnete pro zvýšenou spoluúčast, tak tu budete platit zdravotnickým zařízením, nikoliv pojišťovnám.

Ministr Julínek: Mít zisk již bude legální

Nové kolo reforem zasáhne i zdravotní pojišťovny. Jejich činnost má upravit nový Zákon o zdravotních pojišťovnách. Podle něj budou moci pojišťovny dokonce vytvářet zisk, což bylo doposud nemyslitelné. Zisk budou moci rozdělit mezi své pojištěnce. Jak ale proběhne transformace současných pojišťoven do nových, není jasné. „Bude to ještě předmětem koaličních debat,“ říká ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Debata to přitom nebude jednoduchá. Pojišťovny dnes hospodaří s více než 200 miliardami korun, které vybere stát na zdravotních odvodech. Nad hospodařením s penězi pojištěnců bude bdít Úřad pro dohled nad zdravotními pojišťovnami. „Počítá se, že bude mít asi stovku zaměstnanců,“ řekl náměstek ministra Pavel Hroboň. Úřad bude mít možnost v krajním případě pojišťovnám i odejmout licenci. Například pokud její jmění klesne pod sto milionů korun.