Přitom před několika lety tyto byty předělalo za zhruba 43 milionů korun právě z kanceláří. Kolik bude opětovná přestavba stát, ministerstvo říct nechce, uvedl dnes web.

Rekonstrukce bytů začala v době, kdy v čele ministerstva stál Petr Lachnit z ČSSD (2000–2002), a přišla na 38 milionů korun, za jeho nástupce ministra Pavla Němce (2002–2004) z US-DEU pak byl podle informací médií do bytů nakoupen luxusní nábytek za zhruba pět milionů korun.

Byty následně obývaly politické špičky různých politických stran – například exministři Pavel Němec z US-DEU, Jaroslav Palas z ČSSD, lidovec Jiří Čunek a v poslední době i Pavel Drobil z ODS. Azyl tu našla i Kristýna Kočí, která odmítla poslušnost Věcem veřejným. Právě v ložnici tohoto bytu objevila během koaliční krize odposlouchávací zařízení, připomnělo Aktuálně.cz.

Akce je připravena, čeká se na peníze

Úřad ministra Kamila Jankovského (VV) se ale nyní rozhodl, že místo draze zrekonstruovaných bytů potřebuje místo pro své úředníky. Pro ty, kteří dnes pracují v kancelářích mimo hlavní budovu na Staroměstském náměstí. „Akce je po technické a projekční stránce přichystaná a uskuteční se ve chvíli, kdy bude mít ministerstvo dostatek financí,“ řekla k tomu mluvčí ministerstva Jana Jabůrková.

Podle ní chce úřad na rekonstrukci vypsat veřejnou soutěž a zveřejněním rozpočtu nechce dávat případným zájemcům návod k nabídce.

Ministerstvo má podle serveru i záložní plán pro případ náhlého nedostatku kanceláří. A to v podobě dodání kancelářského nábytku a rozvedení sítí v současných prostorách bytů.

Podle Jabůrkové je nyní v bytech standardně vybavená kuchyň a koupelna na úrovni 90. let minulého století. Kde skončil nábytek za pět milionů, však jasné není. Pavel Němec na to ale reagoval slovy, že za jeho působení se do bytů žádný luxusní nábytek nestěhoval, doplnil server.